Kojenci se rodí stále obéznější, mnohým to zůstane

20.10.2015

 
Dlouho se věřilo, že kojenec má být spíše oplácaný, že faldy jsou znakem zdraví a toho, že dítě prospívá. Později se tento názor začal měnit, ale jen v tom smyslu, že oplácanost nevadí, protože z toho dítě dříve či později vyroste. Dneska už víme, že je to jinak. A že obezita v nejranějším věku může znamenat náběh na potíže v dalším životě.

NUTRIADAPT Kojenci se rodí stále obéznější, mnohým to zůstane OBÉZNÍ BATOLEKdyž odborníci pátrali po tom, proč jsou dnešní děti stále obéznější – v patnácti jich kila navíc má celá čtvrtina –, našli souvislost s kojeneckými faldíky, které ještě stále kdekdo obdivuje.

Zámořský časopis Pediatrics nedávno publikoval zjištění, podle něhož mohou být už malí kojenci či mladší batolata obézní, protože toho zkrátka snědí více než potřebují. A že tento přístup k jídlu si odnášejí do dalšího života, což může spolu s vysedáváním u počítačů a nezdravými potravinami jejich sklon k obezitě dále zvyšovat. S tím stoupají rizika s kily navíc spojená, například zvýšená hladina cholesterolu, která se stále častěji objevuje už v dětství a předznamenává pozdější potíže se srdcem a cévami či zvýšené riziko rozvoje cukrovky.

Pozor na cukr ve výrobcích pro děti

Nevadí, když se dítě narodí velké a váží třeba o kilo či ještě více než jiné děti. Problémy předznamenává spíše to, když nějaké dítě přibírá na váze v prvním období života příliš rychle. Vědci z Harvardu, kteří byli hlavními autory studie, míní, že rodiče by měli už u kojenců dbát na to, aby nebyli obézní. Dá se to ovlivnit například tím, jaké umělé mléko, kaši, sušenky či dětské přesnídávky dostávají, protože v nich bývá přidaný cukr. Samozřejmě, neznamená to, že každý oplácaný kojenec bude později v dětství nebo v dospělosti obézní, ale existuje tu vědecky doložené zvýšené riziko, že k tomu bude mít sklony.

Vadí nadbytek vitamínů i bílkovin

Stejně se na problém dětské obezity a její vztah k tomu, kolik dítě váží v prvních měsících života, dívají i čeští odborníci. Ze sta tisíc novorozenců jich podle statistik má v době porodu nadváhu sedm tisíc, tedy sedm procent. Skoro polovině z nich, podle lékařů, nadváha zůstane i do dalšího života. Doporučení? Dítě by se do průměru, tedy do pásma normální váhy, mělo dostat do jednoho roku. Později už je čím dál tím pravděpodobnější, že obézní zůstane.

Jednu z příčin tohoto vývoje lékaři vidí ve zvyšujícím se průměrném věku matek, protože váha dítěte často odráží váhu matky. Ženy s nadváhou často mívají větší děti a rodiny se často stravují tak, že dětem více hrozí kila navíc. A ve třiceti nebo čtyřiceti trpí nadváhou více žen než ve dvaceti. Vliv mají také různé vitamínové preparáty, které ženy užívají během těhotenství ve snaze podpořit zdraví dítěte. Vhodnější je vyrovnaná strava. Vadí také vysoký příjem bílkovin během těhotenství.

Další články

Děti
Děti vs. pohyb – čím dál horší skóre

Tři čtvrtiny českých dětí se pořádně nehýbou ani jednu hodinu denně, která představuje minimum doporučované odborníky. To…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Děti
Vegetariánství – nová móda mezi teenagery

Zatímco o jídelníčku malých dětí a o tom, co smí a nesmí jíst, rozhodují rodiče, s nástupem do školy se to mění. Zvláště na…

Vaše proměny

Roxana Julieta Cascone

Zkusila jsem i různé diety, při kterých jsem zhubla, ale nevydrželo mi to dlouho a kila šla opět nahoru

Ivan Mariňák

Zhubl jsem v klidu a bez hladovění

Marta Tonarová

Člověk si pořád říká, že to není tak hrozné. Ale když dojde na fotky z dovolené...