Možná nehubnete, protože jíte málo

28.02.2019

 

Klára Řehořková

Zaručených rad, jak zhubnout, je plný internet i časopisy v regálech obchodů. Tu nejjednodušší radu vám řekne i každý druhý na potkání. “Tak tolik nejez!” Jenže i když nebudete tolik jíst, kila se vás mohou držet stejně. Možná totiž nehubnete právě proto, že jíte málo.

NUTRIADAPT Možná nehubnete, protože jíte málo

Důležitou roli hrají mikronutrienty. Můžete totiž jíst dostatek kalorií a nemít hlad, ale vaše tělo stejně nedostane to, co potřebuje a tak nebude fungovat tak, jak od něj očekáváte. Přesně takoví lidé pak chodí do našich poraden a diví se, jaké zázraky s nimi udělá opravdové jídlo, a ačkoliv neznají hlad, jde váha dolů.

Někteří jí ale skutečně málo, a to i co se kalorického příjmu týká. Typickým příznakem jsou chutě, nejčastěji na sladké. Ty vám pak samozřejmě brání ve vašem snažení. Je to stejné, jako když vynecháte například oběd a pak přijdete večer domů a nejraději byste vyjedli celou lednici. V dlouhodobém hledisku to pak vypadá tak, že v průběhu dne máte tendenci neustále něco uzobávat. Někoho vám to připomíná? Když se neovládnete, může být váš celkový denní energetický příjem nečekaně vysoký. Ono se totiž každé sousto počítá. Například když si dáte jeden čtvereček čokolády, jednu sušenku, jeden chlebíček a dvakrát kávu s mlékem a jen s troškou cukru,hned jste na 1800 kJ, což je hodnota odpovídající jednomu hlavnímu jídlu. Když byste si tedy dali nutričně vyvážený kvalitní oběd, udělali byste lépe. Na druhou stranu, když se pořádně nenajíte a chutě ovládnete, nebudete mít dostatek živin. Z dlouhodobého pohledu ale není možné se striktně omezovat. Jednou prostě vybouchnete a selžete.

 

Drželi jste už několik diet a vždy se váha vrátila zpět? Přesně pro Vás jsme zde.

 

Poznat množství tak akorát dá zabrat. Musíte se totiž naučit poslouchat své tělo. Ano, opravdu své tělo a ne výkřiky hormonální nerovnováhy, která v mnoha případech nastává jako důsledek nevhodného stravování. Ideální je začít konzultací s odborníkem. Po přečtení jednoho článku jste sice o něco moudřejší, ale přece jen na spoustu situací vybavení nebudete. Navíc mnoho informací z časopisů nebo internetu je zavádějících a orientovat se v nich je kolikrát nadlidský výkon. Tolik mýtů sice už bylo vyvráceno, ale mnoho dalších se objevilo.

  • Mezi nejtypičtější, dnes už vyvrácený mýtus, patří vajíčka a vliv na hladinu cholesterolu. Už víme, že se jich bát nemusíme. Vejce sice obsahují vysoké množství cholesterolu, ale množství cholesterolu v krvi je jeho příjmem z potravy ovlivněno minimálně. A navíc bylo prokázáno, že vejce zvyšují hladinu HDL cholesterolu, tedy toho prospěšného.

  • Někdo stále řeší, jestli je vhodné konzumovat potraviny obsahující lepek či laktózu. Odpověď je ano, pokud nemáte diagnostikovanou některou z nemocí, které konzumaci těchto potravin nedoporučují. Mezi ně patří například celiakie, alergie na lepek nebo laktózová intolerance.

  • Jestli se vyplatí připlatit si za nálepku BIO záleží na konkrétní potravině a nelze říct, že všechny BIO potraviny jsou zdravé a pro každého vhodné.

  • Na vhodnosti používání kokosového oleje se sice ještě ne všichni odborníci shodli, ale víme, že pokud to s ním nebudeme přehánět, tak není nutné se ho bát.

Naši výživoví specialisté se setkávají s klienty den co den a spoustu dalších mýtů jim vyvrátili. Proto se nebojte jim důvěřovat, než jen neustále zkoušet něco nového, o čem ani nevíte, jestli bude fungovat. Přece jen už s různými klienty zažili všelijaké problémy a odhalili mnoho příčin, proč se klientovi nepodařilo zhubnout. Ve skutečnosti přijde poměrně málo lidí s tím, že jí moc a stačí jim omezit příjem energie.

Nekonečné jojo efekty

Stále častěji za námi přicházejí klienti, kteří naopak vyzkoušeli už dvacet diet, prakticky nejedí a přesto nehubnou. A když ano, tak s následným jojo efektem. Tyhle diety se nedají držet dlouhodobě. Po nějaké době vám totiž každá dieta začne lézt krkem. Množství jídel, která by vám chutnala a zároveň zapadala do pravidel dané diety, se zužuje a vy už prostě nevíte, co máte jíst. Přitom zdravé stravování k žádným takovým problémům vést nemusí. Stačí trochu pochopit význam potravin a nebát se objevovat nové. Pak už to bude jednodušší a vymýšlet jídla, a že jich bude dost, buda hračka. Právě z toho důvodu jsou skvělé pravidelné konzultace se specialistou, který vás na tuto cestu pomůže nasměrovat a vydržet na ni.

NUTRIADAPT Možná nehubnete, protože jíte málo

 

Registrujte se k nám již dnes a dostanete kuchařku zdarma jako dárek.

 

Není kilo jako kilo

Když začnete ztrácet hmotnost, je důležité si uvědomit, že kilo tuku je něco úplně jiného než kilo svalů. Shodit kilo svalů je jednoduché. Stačí nejíst dostatek bílkovin a necvičit. Jenže to je přesně to, co nechcete. Svalová hmota je velmi cenná a pomáhá i s hubnutím, jelikož pro svou funkci spotřebovává více energie. Shodit kilo tuku už tak jednoduché ale není. Co jste skutečně zhubli, vám pomůžeme zjistit pomocí profesionálního přístroje certifikovaném pro užití ve zdravotnictví v rámci naší základní diagnostiky těla. Realita se často velmi liší od představ klientů.

Dalším nemilým překvapením může být i obyčejný pohled do zrcadla. Zkrátka, pokud chcete zhubnout a vypadat dobře, nestačí řešit jen číslo na váze. Vždyť si představte stokilového kulturistu a stokilového pána se zakulaceným břichem. Ta hmotnost je stále stejná, ale množství tuku teprve ukáže tu pravdu. Proto číslo na váze není všechno a správná výživa spolu s pohybovou aktivitou jsou pro úspěšné hubnutí tak důležité.

Pokud vše funguje podle plánu a mění se vám hmotnost, tak se ale mění i nutriční nároky vašeho těla. Po čase tak může dojít k ustálení ručičky na váze. V tento moment je dobré znovu rozebrat jídelníček a přizpůsobit ho vašemu novému fyzickému já. Tady je nejlepší porovnat složení těla a změnu jídelníčku provádět opět po odborné konzultaci. Ty poslední kila k maximální spokojenosti totiž někdy paradoxně stojí nejvíce práce. Ale za to ten výsledek přece stojí.

 

Nikdy není pozdě, tak proč to odkládat? Začněte s úpravou váhy již dnes.

 

Další články

Hubnutí
Hubnout plaváním? Ano, ale…

Když se řekne, že by člověk měl sportovat, aby zhubl, většina lidí si vybaví chůzi, běh, posilovnu, případně jízdu na kole…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
Proteinové tyčinky: Které stojí za to a kterým se raději vyhnout

Proteinové tyčinky nejsou žádnou novinkou. V posledních letech si na ně nejen sportovci zvykli jako na rychlou svačinu,…

Vaše proměny

Dagmar Pflegerová

Jak říkám známým a příbuzným: jím všechno, ale jinak poskládané, jiné velikosti porcí

Jaroslav Vondrák

I přes zdravotní problémy mám 41 kg dole

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc