Bílkoviny – základ úspěchu každého sportovce

08.12.2014 | 6820x Shlédnutí | Strava

Bílkoviny jsou nejdůležitějšími stavebními kameny lidského těla. Obzvláště v silových sportech jsou prioritou číslo jedna. Na jejich správném množství a dávkování mohou záviset výsledky celé vaší sportovní přípravy.

NUTRIADAPT Bílkoviny – základ úspěchu každého sportovce LOSOS HOVĚZÍ VEJCE

Bílkoviny neboli proteiny jsou složité řetězce aminokyselin, které stojí za spoustou důležitých procesů v těle. Skládají se z nich veškeré svaly a orgány, jsou součástí enzymů, hormonů i krve. Mají zásadní vliv na imunitní systém. Spolu s tuky a cukry se řadí mezi tzv. makroživiny. Na rozdíl od tuků a cukrů si bílkoviny však tělo není schopné uložit do zásoby, proto je mimořádně důležité dbát na jejich vyvážený pravidelný přísun. Správný příjem bílkovin je pro sportovce klíčem k úspěchu.

U „běžných“ sportovců by se měla denní příjmová dávka blížit 12–15 % (to odpovídá zhruba 1–1,6 g/kg), u kulturistů a silových sportovců průměrně kolem 20 % (1,6–2 g/kg), přesné množství se samozřejmě liší podle fáze přípravy, ve které se konkrétní sportovec nachází.

Základní dělení bílkovin dle původu je na rostlinné a živočišné. Obecně platí, že nejplnohodnotnější, co se zastoupení esenciálních aminokyselin týká, jsou bílkoviny živočišného původu, především vejce, mléko a výrobky z něj. Velmi efektivním zdrojem jsou také živočišné svalové bílkoviny, tzn. maso a ryby. Další skupinou jsou neplnohodnotné bílkoviny. Sem se řadí většina zdrojů rostlinného původu (sója jako jedna z mála patří mezi plnohodnotné bílkoviny) a bílkoviny pojivových tkání (např. chrupavky). Rostlinné zdroje bílkovin (např. luštěniny) je nutné vhodně kombinovat třeba s obilovinami, abyste dosáhli stejných výživových hodnot jako při zařazení živočišných bílkovin. 

Složení jídelníčku by se mělo odvíjet od toho, který sport provozujete. Není dobré experimentovat a „ordinovat“ si stravu sami, obzvláště pokud je váš pohled pouze laický. Jestli to se svou sportovní přípravou myslíte vážně a snažíte se o maximální výsledky, obraťte se raději na odborníky. Obzvláště siloví sportovci by si neměli zahrávat se svými výkony a zdravím. Strava musí být vyvážená, rozhodně není dobré vyhýbat se neplnohodnotným bílkovinným zdrojům. Na druhou stranu ani předávkování organismu plnohodnotnými zdroji bílkovin (chyba, které se často dopouštějí především výkonnostní kulturisti ve snaze nabrat co nejvíc svalové hmoty) není zdravé, protože může vést k nadprodukci odpadních dusíkatých látek (močovina, kyselina močová), nadměrnému zatížení ledvin a k vážnému poškození organismu.

Bílkoviny si tělo nedokáže uložit do zásoby, proto se musí doplňovat pravidelně. Podstatné je však také optimální načasování příjmu bílkovin. Nejvhodnější je jejich příjem soustředit do období před nebo po svalovém výkonu. Toto načasování přinese ovoce nejen v podobě lepších výsledků, ale i dlouhodobého posílení imunitního systému.

Obzvláště v kulturistice jsou oblíbené bílkovinné doplňky stravy tzv. "proteiňáky". Běžné jsou preparáty ze sóji, vaječných bílků, hrachu nebo kaseinu. Nejčastěji však bývají vyrobeny ze syrovátky, protože syrovátkové proteiny mají velmi dobrou vstřebatelnost a přísun aminokyselin je z nich velice rychlý. Navíc obsahují vysoké množství BCAA, rozvětvených aminokyselin, které hrají důležitou roli při regeneraci svalů.

Na trhu lze najít nepřeberné množství proteinových doplňků, většinou jsou právě na syrovátkové bázi, do které se přidávají v různém poměru ostatní složky.

Denní dávka proteinových suplementů by neměla přesáhnout 30 % přijatých bílkovin a samozřejmě je vhodné rozložit jejich příděl v průběhu dne. Při výběru bílkovinných suplementů je také velmi žádoucí poradit se o jejich vhodnosti s odborníkem.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment