Co si vzít s sebou na dovolenou

18.06.2021

 

Klára Řehořková

Blížící se dovolená obvykle vyvolává pocity nadšení, ale pro někoho to může znamenat i stres s tím, co si na dovolenou zabalit. Pokud taky šílíte z toho, abyste něco nezapomněli a byli připraveni na každou situaci, tak pokračujte ve čtení. Dobrým začátkem je řídit se předem napsaným seznamem. Ideální je mít jeden univerzální, co si s sebou berete vždy, a poté jen přibalit zbytek podle charakteru dovolené.

Základní věci

Jako první jsou na seznamu věci, které s sebou potřebujete kamkoliv. Raději si u nich udělejte vykřičník a odškrtněte je, až je budete mít opravdu připravené v zavazadle. Jde o doklady, potvrzení o ubytování, letenky nebo jiné přepravní doklady, peníze, pojištění, klíče od domova a v případě potřeby brýle nebo kontaktní čočky.

Oblečení

Tady bude seznam pro každého individuální, ale zkuste si představit všechny možné situace, které vás čekají. Půjdete na pěknou večeři? Vemte si něco elegantního. Půjdete na výšlap? Vemte si pohodlnou obuv. Budete chodit celý den po městě? Vemte si více oblečení, které se dá vrstvit, a něco nepromokavého. Nikdy nezapomeňte na dostatek spodního prádla a na pyžamo.

Elektronika

Pokud se nechystáte vyloženě za digitálním detoxem, nezapomeňte si přibalit i elektroniku. Základem je telefon včetně nabíječky. V některých zemích jsou ale jiné zásuvky, tak se může hodit i adaptér. Pokud rádi fotíte a nestačí vám telefon, vezměte si i fotoaparát včetně náhradní baterky a nabíječky. V případě, že se chystáte pracovat nebo si například pouštět večer seriály, vezměte si i notebook s nabíječkou.

Hygienické potřeby

Počet položek na tomto seznamu bude pravděpodobně velmi variabilní. Jak vzít vše důležité? Zavřete oči a v klidu si krok po kroku projděte svoji ranní a večerní rutinu. Co všechno a v jakém pořadí používáte? Všechno si vyndejte a pak už jen věci projděte a vyřaďte, bez čeho se po dobu dovolené obejdete. Zbytek můžete přendat například do průhledných lahviček na miniatury a ušetřit tak místo i hmotnost.

Lékárnička

Bohužel ani na dovolené se nám nevyhýbají komplikace a je lepší se na ně připravit. Pro případ si zabalte alespoň pár základních pomůcek, léků a doplňků stravy. Nejdůležitější jsou léky, které běžně užíváte. Už s předstihem se ujistěte, že jich máte dostatek a případně se domluvte s lékařem na jejich předzásobení. Místo na pár náplastí se najde vždycky. Raději se vybavte i dezinfekcí a obinadlem s vatovými tampóny. Mezi léky, které se mohou vždy hodit, patří léky na snížení teploty a bolest, antibiotika, léky na alergii, léky na průjem, pastilky na bolest v krku a mastička na štípance.

Pozor na cizí kuchyně

Cizokrajné kuchyně mohou občas potrápit naše trávení a na to je dobré se připravit. Již týden před dovolenou zkuste zařadit probiotika a užívat je po celou dobu dovolené. Pokud vám nebude dobře po nějakém jídle, podpořte trávení pomocí enzymů.

Ostatní věci

Zbytek balení přizpůsobte povaze vaší dovolené. Pokud jedete poznávat nová místa, stáhněte si dopředu offline mapy. Na hory si přibalte termoprádlo a na dovolenou k moři určitě nezapomeňte plavky a opalovací krém.

 

Další články

Zdraví
Strava
Čtení na víkend
Esenciální aminokyseliny: Tělo bez nich nemůže fungovat. Jak je doplnit?

Sacharidů, zejména těch průmyslově zpracovaných, lidské tělo zas až tolik nepotřebuje. Přesto si jich ale lidé dopřávají víc…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Nemoci
Čtení na víkend
Bukovský si vzal máslo a mléko na paškál. Co na to říkají odborné studie

V másle nenacházíme nic, co bychom mohli z hlediska jeho složení považovat za nenahraditelné nebo zdraví prospěšné. To je…

Vaše proměny

Lucie Absolonová

S tím, co jsem nabrala v těhotenství, jsem marně bojovala. Teď mám 20 kg dole a hubnu dál

Ivan Mariňák

Zhubl jsem v klidu a bez hladovění

Alena Nekvapilová

Na začátku jsem měla o 25 kilo navíc, nyní se můj život změnil o 180°!