Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve

17.09.2015 | 353667x Shlédnutí | Zdraví

Tohle přece ví každý, koho čeká odběr krve kvůli nějakému vyšetření. Děje se tak ráno, do laboratoře má člověk přijít nalačno. Jenže překvapivě mnoho lidí chybuje. Například se den před odběrem namáhají, jedí i pozdě večer nebo se ráno nenapijí ani vody. To všechno může odběr činit obtížným a zkreslit jeho výsledky.

NUTRIADAPT Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve ODBĚR KRVE„Tak co, nejedla jste včera večer nebo odpoledne něco sladkého?“ Tak zní vcelku běžná otázka sester v odběrové laboratoři, kterou kladou těhotným ženám přicházejícím na test těhotenské cukrovky. Mnohé ženy se dušují, že nic, ale pak se ukáže, že odpoledne snědly půlku melounu nebo si místo večeře daly misku hroznového vína. Obojí je sice zdravé, ale také hodně sladké – výsledky odběru tak mohou ukázat zvýšenou hladinu cukru a náběh na těhotenskou cukrovku, kterou přitom žena nemá. Podobná pochybení se zdaleka netýkají jen žen, které čekají dítě.

Nalačno, ale s dostatkem tekutin

Problém je v tom, že zdravotníci ordinující odběry se příliš často spokojí pouze s doporučením, aby na ně člověk šel nalačno, ale už mu neřeknou žádné další podrobnosti. Pokud mají být laboratorní vyšetření průkazná a pomáhat lékařům při stanovení diagnózy nebo kontrole postupu léčby, musí se dodržovat celá řada pravidel.

Lidé třeba nevědí, že nalačno znamená, že by sice nejpozději od půlnoci neměli jíst, ale že by zároveň měli dostatečně pít, protože jinak bude jejich krev příliš zhuštěná. To může zkreslit výsledky i ztížit samotné odběry.

Záleží i na čase odběru, někdy se proto spíše než nejíst po půlnoci doporučuje, aby pacient nejedl dvanáct hodin před odběrem. Pokud jste do laboratoře objednaní na sedmou ranní, měli byste se naposledy najíst v sedm večer. Večeře by měla být přiměřená, spíše lehká. Příliš tučná, vydatná nebo sladká zase s výsledky vyšetření nevhodně zamává.

NUTRIADAPT Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve VODAPozor na večerní pití alkoholu, může zkreslit výsledky, zvláště pokud jde o měření hladiny cukru v krvi. Před odběrem je ideálním pitím voda, klidně bublinková, nikoli sladké limonády a podobně. Káva či silný čaj se nedoporučují ani večer, natož ráno. Naopak vodu si můžete dát i ráno před odběrem, ne však džus či mléko.

Minimálně v druhé půlce dne před odběrem byste se neměli nadměrně namáhat, samozřejmě pokud není cílem zjištění vašeho zdravotního stavu při zvýšené zátěži – to se týká sportovců.

Co to vlastně znamená střední proud moči?

Nejde jen o krev – pacienti také často váhají s domácím odběrem vzorku moči. Zatímco u zjišťování výskytu bílkovin v této tekutině skutečně stačí jakýkoli vzorek, jiné je to v případě, kdy lékař chce vyšetřit takzvaný střední proud. To znamená, že by se pacient před odběrem vzorku měl umýt, pak nechat trochu moči odtéci a teprve poté nabrat vzorek. Ideálně do zkumavky, kterou dostanete v laboratoři nebo u lékaře, bude na to dostačujícím způsobem sterilní.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment