Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve

17.09.2015

 
Tohle přece ví každý, koho čeká odběr krve kvůli nějakému vyšetření. Děje se tak ráno, do laboratoře má člověk přijít nalačno. Jenže překvapivě mnoho lidí chybuje. Například se den před odběrem namáhají, jedí i pozdě večer nebo se ráno nenapijí ani vody. To všechno může odběr činit obtížným a zkreslit jeho výsledky.

NUTRIADAPT Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve ODBĚR KRVE„Tak co, nejedla jste včera večer nebo odpoledne něco sladkého?“ Tak zní vcelku běžná otázka sester v odběrové laboratoři, kterou kladou těhotným ženám přicházejícím na test těhotenské cukrovky. Mnohé ženy se dušují, že nic, ale pak se ukáže, že odpoledne snědly půlku melounu nebo si místo večeře daly misku hroznového vína. Obojí je sice zdravé, ale také hodně sladké – výsledky odběru tak mohou ukázat zvýšenou hladinu cukru a náběh na těhotenskou cukrovku, kterou přitom žena nemá. Podobná pochybení se zdaleka netýkají jen žen, které čekají dítě.

Nalačno, ale s dostatkem tekutin

Problém je v tom, že zdravotníci ordinující odběry se příliš často spokojí pouze s doporučením, aby na ně člověk šel nalačno, ale už mu neřeknou žádné další podrobnosti. Pokud mají být laboratorní vyšetření průkazná a pomáhat lékařům při stanovení diagnózy nebo kontrole postupu léčby, musí se dodržovat celá řada pravidel.

Lidé třeba nevědí, že nalačno znamená, že by sice nejpozději od půlnoci neměli jíst, ale že by zároveň měli dostatečně pít, protože jinak bude jejich krev příliš zhuštěná. To může zkreslit výsledky i ztížit samotné odběry.

Záleží i na čase odběru, někdy se proto spíše než nejíst po půlnoci doporučuje, aby pacient nejedl dvanáct hodin před odběrem. Pokud jste do laboratoře objednaní na sedmou ranní, měli byste se naposledy najíst v sedm večer. Večeře by měla být přiměřená, spíše lehká. Příliš tučná, vydatná nebo sladká zase s výsledky vyšetření nevhodně zamává.

NUTRIADAPT Co skutečně smíte a nesmíte dělat před odběrem krve VODAPozor na večerní pití alkoholu, může zkreslit výsledky, zvláště pokud jde o měření hladiny cukru v krvi. Před odběrem je ideálním pitím voda, klidně bublinková, nikoli sladké limonády a podobně. Káva či silný čaj se nedoporučují ani večer, natož ráno. Naopak vodu si můžete dát i ráno před odběrem, ne však džus či mléko.

Minimálně v druhé půlce dne před odběrem byste se neměli nadměrně namáhat, samozřejmě pokud není cílem zjištění vašeho zdravotního stavu při zvýšené zátěži – to se týká sportovců.

Co to vlastně znamená střední proud moči?

Nejde jen o krev – pacienti také často váhají s domácím odběrem vzorku moči. Zatímco u zjišťování výskytu bílkovin v této tekutině skutečně stačí jakýkoli vzorek, jiné je to v případě, kdy lékař chce vyšetřit takzvaný střední proud. To znamená, že by se pacient před odběrem vzorku měl umýt, pak nechat trochu moči odtéci a teprve poté nabrat vzorek. Ideálně do zkumavky, kterou dostanete v laboratoři nebo u lékaře, bude na to dostačujícím způsobem sterilní.

Další články

Zdraví
Strava
Děti
Nemoci
Čtení na víkend
Odměnu za dobré známky na vysvědčení? Beze všeho, ale ne příliš sladkou

Je to tu. Zítra se naposledy otevřou dveře škol a za značně kratší dobu, než kdykoli jindy v roce, z nich vylétnou radostní…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Ryby a mořské plody: Do zdravé stravy prostě patří. Důvodů je hned několik

Vzhledem k blahodárným účinkům látek, které ryby obsahují, by se měly jíst velmi často. Ze všeobecných statistik vychází, že…

Vaše proměny

Marcela Součková

Přibírala jsem na váze a začala se cítit psychicky hodně špatně

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Michaela Pařízková

Plno nových chutných jídel a kila šla sama dolů