Covid-19 a obezita. Proč jsou lidé s nadváhou v rizikové skupině onemocnění

02.10.2020

 

Klára Řehořková

Onemocnění covid-19 bylo od počátku klasifikováno jako respirační onemocnění. Toto vnímání se ovšem ze strany vědecké obce mění podle toho, jak přibývají o koronaviru další informace. Aktuálně víme, že toto onemocnění nenapadá pouze dýchací soustavu, plíce a plicní sklípky. Mnohem častěji lze vidět, že mezi projevy patří například napadení cév, tvorba krevních sraženin, selhání ledvin, ztráta smyslů nebo vyrážka na prstech u nohou.

Proč obezita dramaticky zhoršuje onemocnění

Z nejnovějších studií zabývajících se průběhem onemocnění covid-19 jasně vyplývá to, že obezita je jeden z potvrzených faktorů, které zásadně zhoršují průběh tohoto onemocnění. Je to jeden z důvodů, proč někdo projde onemocněním zcela bez příznaků nebo s lehkou rýmou a někdo skončí hospitalizovaný v nemocnici a v závažných případech i na JIP (jednotce intenzivní péče), a to i přesto, že jde stále o stejné onemocnění. Mezi další zásadní faktory patří i věk, pohlaví, diabetes nebo silné astma.

Obezita souvisí i s tím, jak se virus dostane do těla. Jednou z definic obezity je totiž “uložení nadměrného množství tuku v organismu”. Součástí této tkáně jsou i často skloňované ACE2 receptory, skrz které se virus údajně rozšiřuje v organismu. Z toho vyplývá, že čím více je v těle tukové tkáně, tím je přítomno i těchto receptorů.

Další důvod, proč obézní lidé mohou mít větší potíže při onemocnění covid-19 souvisí se zhoršeným dýcháním. Obezita jako taková může způsobovat snížení výdechového rezervního objemu. Jinými slovy, nedojde k vydechnutí veškerého vzduchu, jelikož tělo mezitím už opět lapá po dechu. To samozřejmě zatěžuje dýchací systém.

Cukrovka, covid a obezita

Pravděpodobně nejrizikovějším faktorem je ale diabetes 2. typu. Nicméně i toto onemocnění souvisí s obezitou. Na základě pozorování bylo zjištěno, že lidé s druhým typem diabetu při současném onemocnění koronavirem vyžadovali více lékařských zásahů. Zároveň byla v této skupině lidí i výrazně vyšší úmrtnost oproti lidem bez diabetu. Mezi rizikové faktory patří i onemocnění  kardiovaskulárního systému, kam patří například vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt. Základní prevencí proti rozvoji tohoto typu onemocnění je přitom dodržování zásad zdravé výživy a dostatek pohybu (alespoň 3x týdně 60 minut), čímž se vracíme zpět k tomu, že obezita není jen estetický problém. Na pohybovou aktivitu bychom se přitom měli dívat jako na prostředek k lepší imunitě a nikoliv pouze jako na aktivitu, díky které můžeme rychleji zhubnout. Zjednodušeně řečeno, měli bychom se hýbat i za cenu toho, že nezhubneme.

Když jde příkladem premiér

Na konci března 2020 zaplavila celý internet zpráva o tom, že se novým typem koronaviru nakazil britský premiér Boris Johnson. Průběh onemocnění se v jeho případě zpočátku zdál být mírný, ale nakonec skončil hospitalizován v nemocnici. Nakonec se ale vyléčil a připravil si pro svou zemi velké poselství. Podle lékařů za jeho těžkým průběhem mimo jiné stála právě nadváha. Britský premiér se nyní usilovně snaží dostat celou Británii do sedel jízdních kol a hlásá: „Nebuďte v 50 tlusťoši,“ a sám se snaží jít příkladem. Bude mít ale co dělat, jelikož Britové patří mezi nejtlustší národ Evropy.

Jak jsme na tom v Česku

I my v České republice bychom si z poučení britského premiéra měli alespoň něco odnést. Nadváhu má přibližně polovina mužů a třetina žen a přibližně jedna pětina lidí je obézních. Rozhodně je tedy co zlepšovat a zamyslet se nad celkovým přístupem ke své životosprávě. Myslet bychom měli i na děti, u kterých se obezita objevuje čím dál tím dřív.

 

Začněte hubnout již dnes

 

POUŽITÉ ZDROJE:

Dietz, William, and Carlos Santos‐Burgoa. "Obesity and its Implications for COVID‐19 Mortality." Obesity 28.6 (2020): 1005-1005.

Li, Meng-Yuan, et al. "Expression of the SARS-CoV-2 cell receptor gene ACE2 in a wide variety of human tissues." Infectious diseases of poverty 9 (2020): 1-7.

Luzi, Livio, and Maria Grazia Radaelli. "Influenza and obesity: its odd relationship and the lessons for COVID-19 pandemic." Acta Diabetologica (2020): 1-6.

Online: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/evidence-table.html

Online: https://www.czso.cz/csu/czso/prumerny-cech-trpi-mirnou-nadvahou

Williamson, Elizabeth J., et al. "Factors associated with COVID-19-related death using OpenSAFELY." Nature (2020): 1-7.

Zhu, Lihua, et al. "Association of blood glucose control and outcomes in patients with COVID-19 and pre-existing type 2 diabetes." Cell metabolism (2020).

 

Další články

Zdraví
Hubnutí
Strava
Děti
Zmrzliny a nanuky: Milujeme je všichni. Tohle o nich ale možná nevíte

Léto a zmrzlina k sobě prostě patří. A protože letos se letní teploty vyšplhaly nahoru poměrně brzy, připravili jsme pro vás…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Strava
Čtení na víkend
ROZHOVOR: Když dnes začnu hubnout, můžu se v červenci vystavit na pláži?

Posezení s přáteli, dobrá nálada, pivo a vínko, které budí chuť na zobání čehokoliv, co je na stole, rozpálené grily, na…

Vaše proměny

Dagmar Pflegerová

Jak říkám známým a příbuzným: jím všechno, ale jinak poskládané, jiné velikosti porcí

Jaroslav Koťátko

Mojí motivací byla změna stravovacích návyků

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc