Covid-19 a obezita. Proč jsou lidé s nadváhou v rizikové skupině onemocnění

02.10.2020 | 9094x Shlédnutí | Klára Řehořková | Zdraví

Onemocnění covid-19 bylo od počátku klasifikováno jako respirační onemocnění. Toto vnímání se ovšem ze strany vědecké obce mění podle toho, jak přibývají o koronaviru další informace. Aktuálně víme, že toto onemocnění nenapadá pouze dýchací soustavu, plíce a plicní sklípky. Mnohem častěji lze vidět, že mezi projevy patří například napadení cév, tvorba krevních sraženin, selhání ledvin, ztráta smyslů nebo vyrážka na prstech u nohou.

Proč obezita dramaticky zhoršuje onemocnění

Z nejnovějších studií zabývajících se průběhem onemocnění covid-19 jasně vyplývá to, že obezita je jeden z potvrzených faktorů, které zásadně zhoršují průběh tohoto onemocnění. Je to jeden z důvodů, proč někdo projde onemocněním zcela bez příznaků nebo s lehkou rýmou a někdo skončí hospitalizovaný v nemocnici a v závažných případech i na JIP (jednotce intenzivní péče), a to i přesto, že jde stále o stejné onemocnění. Mezi další zásadní faktory patří i věk, pohlaví, diabetes nebo silné astma.

Obezita souvisí i s tím, jak se virus dostane do těla. Jednou z definic obezity je totiž “uložení nadměrného množství tuku v organismu”. Součástí této tkáně jsou i často skloňované ACE2 receptory, skrz které se virus údajně rozšiřuje v organismu. Z toho vyplývá, že čím více je v těle tukové tkáně, tím je přítomno i těchto receptorů.

Další důvod, proč obézní lidé mohou mít větší potíže při onemocnění covid-19 souvisí se zhoršeným dýcháním. Obezita jako taková může způsobovat snížení výdechového rezervního objemu. Jinými slovy, nedojde k vydechnutí veškerého vzduchu, jelikož tělo mezitím už opět lapá po dechu. To samozřejmě zatěžuje dýchací systém.

Cukrovka, covid a obezita

Pravděpodobně nejrizikovějším faktorem je ale diabetes 2. typu. Nicméně i toto onemocnění souvisí s obezitou. Na základě pozorování bylo zjištěno, že lidé s druhým typem diabetu při současném onemocnění koronavirem vyžadovali více lékařských zásahů. Zároveň byla v této skupině lidí i výrazně vyšší úmrtnost oproti lidem bez diabetu. Mezi rizikové faktory patří i onemocnění  kardiovaskulárního systému, kam patří například vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo infarkt. Základní prevencí proti rozvoji tohoto typu onemocnění je přitom dodržování zásad zdravé výživy a dostatek pohybu (alespoň 3x týdně 60 minut), čímž se vracíme zpět k tomu, že obezita není jen estetický problém. Na pohybovou aktivitu bychom se přitom měli dívat jako na prostředek k lepší imunitě a nikoliv pouze jako na aktivitu, díky které můžeme rychleji zhubnout. Zjednodušeně řečeno, měli bychom se hýbat i za cenu toho, že nezhubneme.

Když jde příkladem premiér

Na konci března 2020 zaplavila celý internet zpráva o tom, že se novým typem koronaviru nakazil britský premiér Boris Johnson. Průběh onemocnění se v jeho případě zpočátku zdál být mírný, ale nakonec skončil hospitalizován v nemocnici. Nakonec se ale vyléčil a připravil si pro svou zemi velké poselství. Podle lékařů za jeho těžkým průběhem mimo jiné stála právě nadváha. Britský premiér se nyní usilovně snaží dostat celou Británii do sedel jízdních kol a hlásá: „Nebuďte v 50 tlusťoši,“ a sám se snaží jít příkladem. Bude mít ale co dělat, jelikož Britové patří mezi nejtlustší národ Evropy.

Jak jsme na tom v Česku

I my v České republice bychom si z poučení britského premiéra měli alespoň něco odnést. Nadváhu má přibližně polovina mužů a třetina žen a přibližně jedna pětina lidí je obézních. Rozhodně je tedy co zlepšovat a zamyslet se nad celkovým přístupem ke své životosprávě. Myslet bychom měli i na děti, u kterých se obezita objevuje čím dál tím dřív.

 

Začněte hubnout již dnes

 

POUŽITÉ ZDROJE:

Dietz, William, and Carlos Santos‐Burgoa. "Obesity and its Implications for COVID‐19 Mortality." Obesity 28.6 (2020): 1005-1005.

Li, Meng-Yuan, et al. "Expression of the SARS-CoV-2 cell receptor gene ACE2 in a wide variety of human tissues." Infectious diseases of poverty 9 (2020): 1-7.

Luzi, Livio, and Maria Grazia Radaelli. "Influenza and obesity: its odd relationship and the lessons for COVID-19 pandemic." Acta Diabetologica (2020): 1-6.

Online: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/evidence-table.html

Online: https://www.czso.cz/csu/czso/prumerny-cech-trpi-mirnou-nadvahou

Williamson, Elizabeth J., et al. "Factors associated with COVID-19-related death using OpenSAFELY." Nature (2020): 1-7.

Zhu, Lihua, et al. "Association of blood glucose control and outcomes in patients with COVID-19 and pre-existing type 2 diabetes." Cell metabolism (2020).

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment