Jablka, kam se podíváš. Mošt ale má být jen z těch zralých a nepoškozených

19.10.2017 | 14665x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Čtení na víkend

S podzimem přichází i sezona moštu. Farmářské trhy, obchodní řetězce, ale i soukromí producenti. Způsobů, jak se k oblíbenému jablečnému nápoji dostat, je hned několik. Přečtěte si, na co si dát pozor při jeho nákupu i zpracování.

Český trh s nápoji zaplavily v posledních pár letech fresh džusy, smoothies a přeslazené bubble tea. A stále patří k populárním prodejním artiklům. S boomem zdravého životního stylu ale začala růst také obliba přírodních šťáv a moštů. Ty jsou pro nás daleko tradičnější a vzhledem k množství jablek, které se u nás obvykle vypěstuje, také mnohem dostupnější.

Za málo peněz hodně muziky. Ale jaké?

Ne každému se ale chce za skleničku moštu, vyrobeného z levných jablek, zaplatit v kavárně třeba i padesát korun. A tak je snadnější si prostě zajít do supermarketu. Tady můžeme ale narazit hned několikrát. Nemáme ani ponětí o tom, jak jsou mošty, než jsou přesunuty do prodejních regálů, skladovány. A v případě, že je tomu jinak než dle doporučení výrobce, může se to na obsahu navenek lahodně vypadajícího nápoje ošklivě podepsat.

Co je daleko závažnější riziko, u moštu ze supermarketu absolutně netušíme, jaká jablka byla u jeho zrodu. Jestli výrobce sáhl skutečně jen po těch akorát zralých a ta přezrálá, potlučená a nahnilá skončila na kompostu. Nemůžeme si být stoprocentně jisti ani tím, zda dodržel všechny standardizované postupy výroby. Těm patriotičtějším z nás by mohl vadit i fakt, že vzhledem k mezinárodní povaze většiny obchodních řetězců jsou mošty distribuované v jejich síti vyráběny především z jablek zahraničních odrůd.

Komu ale stačí za relativně málo peněz hodně muziky, ten bude s takovým moštem pravděpodobně spokojen. Není ale tajemstvím, že i český produkt, honosící se nálepkou “100% jablečná šťáva”, byl po odborném testování tvůrci pořadu A DOST! stažen z prodeje.NUTRIADAPT Jablka, kam se podíváš. Mošt ale má být jen z těch zralých a nepoškozených MOŠT

Náročnější “posluchač” si tak raději počká na moštovou sezonu a za mošt tuzemských výrobců si připlatí např. na farmářských trzích. Napálit by se neměl ani v obchodech specializovaných na biopotraviny, které jsou také zaváženy výrobky českých farmářů.

Pravidla moštárny? Nemusejí být všude stejná

Pokud ale poblíž žádný takový bioobchod, ani farmářský trh nemáme, zbývá nám jediná (a asi ta nejlepší) možnost – vypravit se přímo do moštárny. A tady máme hned dvě možnosti. Buď si můžeme nechat zpracovat mošt z vlastních dovezených jablek (a jejich kvalitu tak budeme mít plně pod kontrolou), anebo se spolehnout na loajálnost moštárny a nechat si stočit mošt z jablek, která mají právě na skladě.

Můžeme mít štěstí a natrefit na moštaře, který nám prodá to nejlepší, co má. Vzhledem k nesmrtelnému rčení o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo, můžeme ovšem i ve vyhlášené moštárně narazit.

Pojďme si tedy alespoň nastínit, jak by měl vypadat ideální stav za předpokladu, že pravidla moštárny fungují tak, jak mají.

  • Jablka by měla být ve stavu optimální zralosti (nejsou vhodná moučná jablka, ze kterých se šťáva špatně uvolňuje, ani ta nezralá, ze kterých je šťáva kyselá a ochuzená o plné ovocné aroma).

  • Ve zralých jablkách je vyvážený poměr kyselosti a cukernatosti.

  • Jablka nesmí být potlučená, ani jinak mechanicky poškozená.

  • Zpracovávaná jablka nesmí být napadena plísní. K jejímu vzniku může dojít právě mechanickým poškozením jablka nebo po poškození hmyzem.

  • Zde je nebezpečný mykotoxin patulin, který plíseň produkuje. Legislativní limit je u dospělých osob stanoven na hodnotu 50 mikrogramů na kilogram, jak uvádí na webu čtidoma.cz Štěpán Chára, výkonný ředitel ve společnosti Bohemia Apple. Právě u zmíněného českého výrobku staženého z prodeje došlo k významnému překročení tohoto limitu...

  • Jablka musí být před výrobou také pořádně omytá vodou.

  • A právě z hlediska rizika vzniku plísně, ale také s ohledem na zachování výživových vlastností, by neměla být jablka před moštováním dlouhodobě skladována a zpracována co nejdříve po sběru.

  • Ideálním obdobím pro výrobu moštu je od září do listopadu.NURTIADAPT Jablka, kam se podíváš. Mošt ale má být jen z těch zralých a nepoškozených MOŠT

Na výrobu 1 litru moštu je zpravidla potřeba kolem kila a půl jablek. Za cenu od 3 do 8 Kč za kilo nám v moštárně naše jablka sice ochotně zpracují, s čím si ale neporadí, je odpad, který z nich zbyde. Je dobré tedy s sebou vzít i pytle na jeho odvoz. Na mošt si můžeme buď přivézt nádoby vlastní (ovšem kvalitně vymyté, aby nehrozilo, že se nám mošt zkazí), anebo si můžeme za pár korun koupit lahve přímo od moštárny. Seznam moštáren, které “moštují” i takhle externě, najdete např. v říjnovém vydání časopisu dTest (v tištěné verzi).

Na pár dní i na několik měsíců

I pro skladování moštu jsou daná pravidla. Čerstvě vylisovanou šťávu, která je bez jakýchkoli konzervačních úprav určená k okamžité konzumaci, bychom měli spotřebovat co nejdříve. Pokud se nám nepodaří vypít ho hned po otevření, v lednici by nám pár dnů měl vydržet. S mošty, které při zpracování prošly pasterizací (teplotou 78–80 °C), je to veselejší. Ty můžeme v klidu nakoupit do foroty, protože je můžeme uskladnit až na dobu jednoho roku. Některé zdroje uvádí až dva roky. U moštů kupovaných v obchodě stačí sledovat datum na obalu, u těch dovezených z moštáren se stačí poradit přímo tam. Pokud pro uskladnění moštu zajistíme suché, tmavé a chladné prostory, máme vyhráno.

Moštařem ze dne na den

Chceme-li mít pod kontrolou nejen kvalitu zpracovávaných jablek, ale i proces výroby, pak je nejjednodušší udělat si vše po svém. Stát se moštařem není žádná věda, vyrobit si vlastní mošt zvládne každý schopnější pěstitel nebo zahrádkář. Kromě nadšení je pak potřeba už sehnat (nebo si vyrobit) jen technické vybavení a hurá do toho. Pro ty méně zasvěcené dnes existují i šikovné knihy, ze kterých se dá všechno vyčíst.

Raději méně než více. A ještě naředitnutriční specialistka Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt Weight Management Clinic

Když si projdeme namátkou pár webů moštáren, téměř na všech se dozvíme hodně podobné informace o procesu zpracování jablek. Lisování šťávy za studena, minimum vzduchu, který nezpůsobí oxidaci, zachování vitaminů i minerálních látek. Nebudeme vám tvrdit, že skleničkou moštu, který nelze kvalitativně srovnávat s čerstvým jablkem, spasíte své zdraví.

Z výživového hlediska má mošt ovšem daleko lepší vlastnosti než např. ovocné džusy, které se vyrábí z koncentrátů a jsou ještě často doslazované. “Mošt je chutný nápoj, což může svádět k tomu, že ho bez problémů vypijeme velké množství. Ať v průběhu dne či v jedné dávce. Musíme však myslet na to, že mošt obsahuje velké množství cukru, a to okolo 10 g na 100 ml. V jednom litru moštu je tedy až 100 g cukru (cca 20 kostek). Doporučujeme proto vypít denně maximálně deci moštu, ideálně ještě naředěného vodou. A pokud dáte přednost moštu z moštárny před tím ze supermarketu, uděláte určitě lepe,” říká Monika Bartolomějová, výživová odbornice NUTRIADAPT.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment