Lidí s cukrovkou jsou miliony

14.11.2015

 
Představte si středně velké město s dvacet tisíci obyvateli. Zhruba tolik lidí za jediný rok zemře v Česku na cukrovku. Počet nemocných se podobně jako v jiných vyspělých zemích neustále zvyšuje a tento trend se zatím nedaří zastavit. Naše země je na tom v rámci Evropy průměrně.

NUTRIADAPT Lidí s cukrovkou jsou miliony INZULINOVÉ PEROZatímco nových případů lidí s diabetem I. typu je každý rok zhruba stejně, počet nové diagnostikovaných pacientů s diabetem II. typu se rok od roku zvyšuje. Právě druhý typ nemoci přímo souvisí s nezdravým životním stylem. Lékaři ročně tuto diagnózu sdělí více než 55 tisícům lidí, přičemž zvyšující se počet nemocných lze jen částečně vysvětlit zlepšující se diagnostikou a tím, že lidé žijí stále déle a tak má nemoc větší šanci se projevit.

Diabetes má skoro každý desátý

Celkově se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky s cukrovkou v zemi léčí více než 800 tisíc lidí, nemoc tedy má skoro každý desátý. Celkově je nemocných více žen než mužů, ale tady je vysvětlení jednoduché – ženy se dožívají vyššího věku, což platí i o ženách s cukrovkou.

Pesimistické odhady ukazují, že za několik desetiletí může diabetes mít každý pátý člověk, pokud se nezlepší prevence nemoci. Ta spočívá téměř výhradně ve zdravém životním stylu, případně ve včasném odhalení prediabetické fáze onemocnění a odpovídající dietě. Jakmile se nemoc rozvine naplno, nelze ji většinou kompenzovat pouze dietou, ale jsou potřeba i léky, případně inzulín. Pouze dietou se léčí jen asi 130 tisíc diabetiků.

Nemoc zasahuje nové kontinenty

Od roku 1980 stoupl počet nemocných v Česku více než dvaapůlkrát. V naprosto většině případů jde o cukrovku II. typu, cukrovkou prvního typu trpí celkově jen něco před padesát tisíc lidí, zatímco nemocných s diabetem II. typu je takřka osm set tisíc. A to patří Česko spolu s většinou ostatních evropských zemí k těm, kde se výskyt nemoci nezvyšuje zase tolik.

V Evropě žije celkem necelých 60 milionů cukrovkářů, nejvíce v evropské části Turecka, kde nemocí trpí téměř patnáct procent obyvatel. Pro srovnání, v Británii to není ani pět procent obyvatel, v Německu asi deset procent, v Česku zhruba sedm procent.

Zatímco ještě v polovině minulého století šlo o nemoc spíše vzácnou, dnes lékaři hovoří o epidemii diabetu. Nemoc se se zvyšující se životní úrovní čím dál častěji vyskytuje i v zemích, kde byla ještě nedávno velmi neobvyklá. Podle údajů z roku 2013 je na světě více než 380 milionů diabetiků. Jde zhruba o deset procent veškeré populace mezi dvaceti a osmdesáti lety věku. Odborníci odhadují, že v roce 2035 bude na Zemi téměř šest set milionů nemocných, kterých bude nejvíce přibývat tam, kde se mění způsob života. Týká se to především Indie, Číny, Pákistánu, Mexika a Egypta. 

Pokud si chcete nechat poradit přímo od odborníka, objednejte se na konzultaci zde.

Další články

Zdraví
Aby dovolená neskončila na záchodě

Zažívací obtíže a průjem jsou nejčastějším strašákem všech cestovatelů. Jak se bránit a co dělat, když už tato nepříjemná…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Jak se dát po silvestru zase zpátky do formy

I spořádané oslavy posledního dne roku většinou znamenají, že toho člověk sní a vypije více než obvykle. A že mu následující…

Vaše proměny

Petra Wojnarová

Největší radost mám z toho, že jsem se pro svého manžela stala znovu atraktivní, a i když mě nikdy v hubnutí nepodpořil, teď jen chodí a chlubí se, co jsem dokázala

David Kutěj

Bál jsem se, zda nejde o další dietu v prášku

Milena Vogeltanzová

Po klasických dietách šla kila znovu nahoru, někdy i o nějaké to kilo víc