Lidí s cukrovkou jsou miliony

14.11.2015

 
Představte si středně velké město s dvacet tisíci obyvateli. Zhruba tolik lidí za jediný rok zemře v Česku na cukrovku. Počet nemocných se podobně jako v jiných vyspělých zemích neustále zvyšuje a tento trend se zatím nedaří zastavit. Naše země je na tom v rámci Evropy průměrně.

NUTRIADAPT Lidí s cukrovkou jsou miliony INZULINOVÉ PEROZatímco nových případů lidí s diabetem I. typu je každý rok zhruba stejně, počet nové diagnostikovaných pacientů s diabetem II. typu se rok od roku zvyšuje. Právě druhý typ nemoci přímo souvisí s nezdravým životním stylem. Lékaři ročně tuto diagnózu sdělí více než 55 tisícům lidí, přičemž zvyšující se počet nemocných lze jen částečně vysvětlit zlepšující se diagnostikou a tím, že lidé žijí stále déle a tak má nemoc větší šanci se projevit.

Diabetes má skoro každý desátý

Celkově se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky s cukrovkou v zemi léčí více než 800 tisíc lidí, nemoc tedy má skoro každý desátý. Celkově je nemocných více žen než mužů, ale tady je vysvětlení jednoduché – ženy se dožívají vyššího věku, což platí i o ženách s cukrovkou.

Pesimistické odhady ukazují, že za několik desetiletí může diabetes mít každý pátý člověk, pokud se nezlepší prevence nemoci. Ta spočívá téměř výhradně ve zdravém životním stylu, případně ve včasném odhalení prediabetické fáze onemocnění a odpovídající dietě. Jakmile se nemoc rozvine naplno, nelze ji většinou kompenzovat pouze dietou, ale jsou potřeba i léky, případně inzulín. Pouze dietou se léčí jen asi 130 tisíc diabetiků.

Nemoc zasahuje nové kontinenty

Od roku 1980 stoupl počet nemocných v Česku více než dvaapůlkrát. V naprosto většině případů jde o cukrovku II. typu, cukrovkou prvního typu trpí celkově jen něco před padesát tisíc lidí, zatímco nemocných s diabetem II. typu je takřka osm set tisíc. A to patří Česko spolu s většinou ostatních evropských zemí k těm, kde se výskyt nemoci nezvyšuje zase tolik.

V Evropě žije celkem necelých 60 milionů cukrovkářů, nejvíce v evropské části Turecka, kde nemocí trpí téměř patnáct procent obyvatel. Pro srovnání, v Británii to není ani pět procent obyvatel, v Německu asi deset procent, v Česku zhruba sedm procent.

Zatímco ještě v polovině minulého století šlo o nemoc spíše vzácnou, dnes lékaři hovoří o epidemii diabetu. Nemoc se se zvyšující se životní úrovní čím dál častěji vyskytuje i v zemích, kde byla ještě nedávno velmi neobvyklá. Podle údajů z roku 2013 je na světě více než 380 milionů diabetiků. Jde zhruba o deset procent veškeré populace mezi dvaceti a osmdesáti lety věku. Odborníci odhadují, že v roce 2035 bude na Zemi téměř šest set milionů nemocných, kterých bude nejvíce přibývat tam, kde se mění způsob života. Týká se to především Indie, Číny, Pákistánu, Mexika a Egypta. 

Pokud si chcete nechat poradit přímo od odborníka, objednejte se na konzultaci zde.

Další články

Zdraví
Strava
Čtení na víkend
Jablka, kam se podíváš. Mošt ale má být jen z těch zralých a nepoškozených

S podzimem přichází i sezona moštu. Farmářské trhy, obchodní řetězce, ale i soukromí producenti. Způsobů, jak se k oblíbenému…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Po padesátce hrozí infarkt ženám stejně jako mužům

Lidé se často mylně domnívají, že infarkt hrozí především mužům, proto se bohužel stává, že ženy jeho příznaky mnohdy podcení…

Vaše proměny

Roxana Julieta Cascone

Zkusila jsem i různé diety, při kterých jsem zhubla, ale nevydrželo mi to dlouho a kila šla opět nahoru

Ivan Mariňák

Zhubl jsem v klidu a bez hladovění

Petra Panská

Manžel a kolegové v práci mi říkali, že je to už vidět, jak jsem zhubla, a že mi to sluší