Menopauza se oddálit nedá, ale zmírnit příznaky ano

22.06.2015

 
Medicína sice dělá obrovské pokroky, ale některé věci stále obejít nedokáže. Jedním z nich je období klimakteria a jeho nepříjemné projevy. Něco se však přece jen změnilo. Jsou tu hormonální léky, které se však hodí jen pro někoho, navíc účinné jsou i přírodní přípravky, o kterých víme čím dál víc. Co všechno potřebujete vědět?

NUTRIADAPT Menopauza se oddálit nedá, ale zmírnit příznaky ano ŽENA BUDÍKJedna věc je bohužel jistá. Nástup klimakteria se nedá oddálit. Nerozhoduje zdravý životní styl, ideální váha ani to, jak moc aktivní jste. Mimochodem, příchod menopauzy nijak nesouvisí s tím, kdy se projevila puberta a první menzes. Předčasný nástup menstruace nemusí znamenat, že předčasnou menopauzu, neplatí to ani naopak.

Pokud konkrétní ženu zajímá, kdy může čekat příznaky klimakteria, měla by se ptát své matky či babičky, protože u věku nástupu těchto změn je zjevný dědičný vliv. Riziko, že se menopauza objeví předčasně, zvyšují autoimunitní choroby, jako je lupus nebo snížená činnost štítné žlázy. A menopauza nastává, když lékaři musí ženě odebrat vaječníky, zatímco například samotné odebrání dělohy ji nespustí, ale může její nástup o něco urychlit. Podle studie odborníků z Duke University v USA v takovém případě přichází menopauza v průměru o dva roky dříve. Zdá se také, že u kuřaček přichází menopauza o něco časněji.

Je dobré počítat s tím, že příznaky v podobě ojedinělých návalů či výkyvů nálad se mohou objevit už tři až pět let předtím, než menstruační cyklus skončí. Na blížící se přechod poukazuje také občasné vynechání měsíčního krvácení.

Připravte se předem

Po celou dobu klimakteria může žena pociťovat návaly horka a může ji trápit noční nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy a citlivost prsů. Potíže, jako suchost pohlavních sliznic a nepříjemné, až bolestivé pocity při pohlavním styku, se však většinou objevují jen rok či dva kolem vlastní menopauzy. Kvůli klimakteriu se rovněž zpomaluje metabolismus, což vede k ukládání tuku kolem pasu a rovněž k zadržování vody v těle, což s sebou nese otoky.

Tělesná kondice o tom, kdy se menopauza objeví, nerozhoduje. Může však rozhodnout o tom, jak ji žena zvládne. Dávno před nástupem menopauzy by se ženy měly zaměřit například na posilování svalů pánevního dna, protože to může mít vliv nejen na jejich sexuální život, ale i na inkontinenci.

Vyplatí se ještě před projevem klimakteria upravit – tedy zejména odlehčit – jídelníček, začít včas užívat přípravky, které průběh menopauzy zmírní, případně s lékařem probrat užívání vhodných léků včetně hormonů.

Hormony: ano, či ne?

Někteří lékaři se přiklánějí k podávání hormonů už v období premenopauzy, což je období jednoho až dvou let před nástupem vlastní menopauzy. Tehdy se mohou podávat jen gestageny, protože estrogenu má žena ještě dostatek.

Hormony však mohou mít vedlejší účinky, například zvyšují pravděpodobnost vzniku otoků. Zvláště nebezpečné mohou být otoky v kombinaci s křečovými žilami. V takovém případě je na místě uvažovat o ukončení užívání hormonální substituční terapie.

Na otoky mohou také zabrat některé přírodní prostředky, zejména ty obsahující výtažky z ginkgo biloby čili jinanu dvoulaločného, které obsahují flavonoidy, terpeny a ginkolidy, rozšiřující zúžené tepny i vlásečnice v celém těle. Případně některý z dalších přírodních komplexních preparátů používaných k mírnění klimakterických obtíží. Doporučují se například ty, které obsahují ploštičník. Někomu mohou na otoky pomoci kompresní elastické zdravotnické punčochy. Zvážit lze také lymfatickou masáž. Na poruchy spánku mohou zabrat přípravky z chmelu či meduňky, na bolavé klouby kvalitní kloubní výživa, kterou vám doporučí ortoped.

Až v šedesáti? Pozor na to

Existují také odborníci, kteří ženám doporučují, aby i v době, když už se hlásí menopauza, užívaly hormonální antikoncepci, pokud jim vyhovuje. Vhodné může být užívání monofazických pilulek, které obsahují stejné množství estrogenu a progestinu. Lékaři rovněž ženám před nastupující menopauzou, které trápí nepravidelné anebo příliš časté krvácení, doporučují děložní tělísko s hormonem levonorgestrel, který snižuje výšku děložní sliznice. Mezi vedlejší účinky patří bolesti hlavy.

Klimakterium se obvykle ohlásí někdy mezi padesátkou a pětapadesátkou, zjevné problémy obvykle žena pociťuje pět až osm let od vlastního vyhasnutí menstruace. Pozor, pozdější nástup klimakteria, třeba kolem šedesátky, není žádnou výhrou. Nese s sebou totiž zvýšené riziko, že žena onemocní rakovinou prsu, protože na ni už příliš dlouho působily ženské pohlavní hormony. Vyšší je také riziko vzniku rakoviny dělohy či vaječníků. Někteří lékaři proto raději preventivně menstruační cyklus ženám uměle ukončují pomocí hormonů.

Další články

Zdraví
Sport
Hubnutí
Nejčastější chyby nováčků v posilovnách

Nejen s novým rokem se do posiloven dostávají nováčci, kteří se chtějí plní elánu vrhnout na cvičení a změnit svůj životní…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Hubnutí
Strava
Nemoci
Inzulinová rezistence: 6 ověřených způsobů jak se jí vyvarovat

Vysoká hmotnost, obtížné hubnutí, častá únava, neodbytný pocit hladu a zdravotní problémy, mezi které patří například…

Vaše proměny

Marcela Součková

Přibírala jsem na váze a začala se cítit psychicky hodně špatně

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Alena Nekvapilová

Na začátku jsem měla o 25 kilo navíc, nyní se můj život změnil o 180°!