Menopauza se oddálit nedá, ale zmírnit příznaky ano

22.06.2015 | 18728x Shlédnutí | Zdraví

Medicína sice dělá obrovské pokroky, ale některé věci stále obejít nedokáže. Jedním z nich je období klimakteria a jeho nepříjemné projevy. Něco se však přece jen změnilo. Jsou tu hormonální léky, které se však hodí jen pro někoho, navíc účinné jsou i přírodní přípravky, o kterých víme čím dál víc. Co všechno potřebujete vědět?

NUTRIADAPT Menopauza se oddálit nedá, ale zmírnit příznaky ano ŽENA BUDÍKJedna věc je bohužel jistá. Nástup klimakteria se nedá oddálit. Nerozhoduje zdravý životní styl, ideální váha ani to, jak moc aktivní jste. Mimochodem, příchod menopauzy nijak nesouvisí s tím, kdy se projevila puberta a první menzes. Předčasný nástup menstruace nemusí znamenat, že předčasnou menopauzu, neplatí to ani naopak.

Pokud konkrétní ženu zajímá, kdy může čekat příznaky klimakteria, měla by se ptát své matky či babičky, protože u věku nástupu těchto změn je zjevný dědičný vliv. Riziko, že se menopauza objeví předčasně, zvyšují autoimunitní choroby, jako je lupus nebo snížená činnost štítné žlázy. A menopauza nastává, když lékaři musí ženě odebrat vaječníky, zatímco například samotné odebrání dělohy ji nespustí, ale může její nástup o něco urychlit. Podle studie odborníků z Duke University v USA v takovém případě přichází menopauza v průměru o dva roky dříve. Zdá se také, že u kuřaček přichází menopauza o něco časněji.

Je dobré počítat s tím, že příznaky v podobě ojedinělých návalů či výkyvů nálad se mohou objevit už tři až pět let předtím, než menstruační cyklus skončí. Na blížící se přechod poukazuje také občasné vynechání měsíčního krvácení.

Připravte se předem

Po celou dobu klimakteria může žena pociťovat návaly horka a může ji trápit noční nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy a citlivost prsů. Potíže, jako suchost pohlavních sliznic a nepříjemné, až bolestivé pocity při pohlavním styku, se však většinou objevují jen rok či dva kolem vlastní menopauzy. Kvůli klimakteriu se rovněž zpomaluje metabolismus, což vede k ukládání tuku kolem pasu a rovněž k zadržování vody v těle, což s sebou nese otoky.

Tělesná kondice o tom, kdy se menopauza objeví, nerozhoduje. Může však rozhodnout o tom, jak ji žena zvládne. Dávno před nástupem menopauzy by se ženy měly zaměřit například na posilování svalů pánevního dna, protože to může mít vliv nejen na jejich sexuální život, ale i na inkontinenci.

Vyplatí se ještě před projevem klimakteria upravit – tedy zejména odlehčit – jídelníček, začít včas užívat přípravky, které průběh menopauzy zmírní, případně s lékařem probrat užívání vhodných léků včetně hormonů.

Hormony: ano, či ne?

Někteří lékaři se přiklánějí k podávání hormonů už v období premenopauzy, což je období jednoho až dvou let před nástupem vlastní menopauzy. Tehdy se mohou podávat jen gestageny, protože estrogenu má žena ještě dostatek.

Hormony však mohou mít vedlejší účinky, například zvyšují pravděpodobnost vzniku otoků. Zvláště nebezpečné mohou být otoky v kombinaci s křečovými žilami. V takovém případě je na místě uvažovat o ukončení užívání hormonální substituční terapie.

Na otoky mohou také zabrat některé přírodní prostředky, zejména ty obsahující výtažky z ginkgo biloby čili jinanu dvoulaločného, které obsahují flavonoidy, terpeny a ginkolidy, rozšiřující zúžené tepny i vlásečnice v celém těle. Případně některý z dalších přírodních komplexních preparátů používaných k mírnění klimakterických obtíží. Doporučují se například ty, které obsahují ploštičník. Někomu mohou na otoky pomoci kompresní elastické zdravotnické punčochy. Zvážit lze také lymfatickou masáž. Na poruchy spánku mohou zabrat přípravky z chmelu či meduňky, na bolavé klouby kvalitní kloubní výživa, kterou vám doporučí ortoped.

Až v šedesáti? Pozor na to

Existují také odborníci, kteří ženám doporučují, aby i v době, když už se hlásí menopauza, užívaly hormonální antikoncepci, pokud jim vyhovuje. Vhodné může být užívání monofazických pilulek, které obsahují stejné množství estrogenu a progestinu. Lékaři rovněž ženám před nastupující menopauzou, které trápí nepravidelné anebo příliš časté krvácení, doporučují děložní tělísko s hormonem levonorgestrel, který snižuje výšku děložní sliznice. Mezi vedlejší účinky patří bolesti hlavy.

Klimakterium se obvykle ohlásí někdy mezi padesátkou a pětapadesátkou, zjevné problémy obvykle žena pociťuje pět až osm let od vlastního vyhasnutí menstruace. Pozor, pozdější nástup klimakteria, třeba kolem šedesátky, není žádnou výhrou. Nese s sebou totiž zvýšené riziko, že žena onemocní rakovinou prsu, protože na ni už příliš dlouho působily ženské pohlavní hormony. Vyšší je také riziko vzniku rakoviny dělohy či vaječníků. Někteří lékaři proto raději preventivně menstruační cyklus ženám uměle ukončují pomocí hormonů.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment