Restart pro vaše tělo: Po těchto potravinách už se únavou trápit nebudete

10.04.2018 | 15474x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava

Jídlem si může člověk hodně uškodit, ale také hodně pomoci. A vyzrát tak třeba na únavu, která dokáže obzvláště na jaře pěkně znepříjemnit život. Máme pro vás několik tipů na potraviny, které vám pomohou s jarní únavou pořádně zatočit.

NUTRIADAPT Restart pro vaše tělo: Po těchto potravinách už se únavou trápit nebudete

O tom, které potraviny a nápoje napomohou jarní únavě k tomu, aby vás ze svých spárů jen tak nepustila, jsme psali v minulém článku. Tentokrát vám dáme pár tipů na to, jak tělu potřebnou energii dodat a navíc si zdravě pochutnat.

U jídla je totiž dobré zamyslet se nad tím, že energii je možné čerpat v podstatě ze všech potravin. Ale ne všechny zajistí, abyste si energetickou hladinu zvýšili a zůstali navíc bdělí a soustředění po celý den. To je problematické zejména u průmyslově zpracovávaných potravin s přidaným cukrem.

Dobrými zdroji energie jsou proto základní potraviny, které navíc obsahují řadu vitaminů a minerálních látek.
 

OVOCE: banány, jablka, goji a jahody
 

 • Banány jsou vynikajícím zdrojem sacharidů, draslíku a vitaminu B6. Jedna americká studie dokonce prokázala, že konzumace banánů před 75kilometrovým cyklistickým závodem byla stejně efektivní jako sacharidový nápoj pro zlepšení výkonnosti vytrvalostních sportovců.

 • Jablka jsou dobrým zdrojem sacharidů a vlákniny. Střední jablko (cca 185 gramů) obsahuje asi 25 gramů sacharidů, 19 gramů cukru a až 4 gramy vlákniny. Vzhledem k bohatému obsahu přírodních cukrů a vlákniny mohou jablka poskytovat pomalé a trvalé uvolňování energie. Mají navíc vysoký obsah antioxidantů, které mohou zpomalit trávení sacharidů, čímž se také podílejí na pomalejším uvolňování energie.

 • Bobule goji (neboli kustovnice čínská) byly pro své blahodárné účinky po staletí používány v čínské tradiční medicíně. Kromě toho, že se jedná o ovoce plné antioxidantů, vitaminů a minerálních látek, jedná se také o dobrý zdroj vlákniny. Několika studiemi bylo prokázáno, že pravidelná konzumace šťávy z těchto plodů poskytne lidskému organismu nejen antioxidační ochranu, ale podpoří také mentální výkon, ostražitost a snižuje pocit únavy.

 • Dalším skvělým ovocem zvyšujícím energetickou hladinu jsou jahody, které obsahují sacharidy, cukry a vlákninu. Kromě toho také působí protizánětlivě a je v nich zastoupenou vysoké množství vitaminu C. V jedné misce jahod je až 149 % doporučené denní dávky (dále jen DDD).
   

ZELENINA: sladké brambory, listová zelenina, řepa
 

 • Snězením jedné středně velké sladké brambory si zajistíte až 23 gramů sacharidů, 3,8 gramu vlákniny, 28 % DDD manganu a neuvěřitelných  438 % DDD vitaminu A.

 • Z listové zeleniny jde hlavně o tu zelenou, tedy zejména špenát a kapusta. Obsahují vysoké v množství vápníku, hořčíku, draslíku a vitaminů A, E a K. Navíc jsou nabité kyselinou listovou, vlákninou a antioxidanty. Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Zelená listová zelenina je vynikajícím zdrojem železa a také vitaminu C pro zvýšení jeho absorpce.

 • Bylo prokázáno, že konzumace červené řepy může zlepšit průtok krve, a to díky obsahu antioxidantů a přirozeně se vyskytujícím dusičnanům. Navíc je řepa plná sacharidů, vlákniny a cukru pro trvalé zvýšení energie.
   

Semínka, ořechy, hummus, hnědá rýže
 

 • Vaši energii mohou efektivně nastartovat i semínka jako např. chia, lněná nebo dýňová. Obsahují přírodní omega 3 mastné kyseliny, které mj. působí protizánětlivě a proti únavě, jsou také důležitým zdrojem energie a podporují správnou funkci buněk. Energii podporují semínka také díky obsaženými bílkovinám a vláknině.

 • Trvalé zvýšení energie spolehlivě zajistí také ořechy - mandle, kešu a vlašské. A to díky vysokému obsahu kalorií, bílkovin, sacharidů a zdravých tuků. Díky těmto kvalitním živinám se vstřebaná energie postupně uvolňuje během celého dne.

 • Hummus se vyrábí z cizrny, sezamové pasty, oleje a citrónu. Kombinace těchto složek činí hummus velmi dobrým zdrojem energie. Cizrna obsahuje komplexní sacharidy a vlákninu, olej a sezamová semínka zase zdravé tuky. Ty jsou užitečné při zpomalování absorpce sacharidů, což zabrání zvyšování krevního cukru.

 • Na rozdíl od bílé je hnědá rýže méně zpracovávaná a udržuje si proto více nutričních hodnot ve formě vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Jedna miska (195 gramů) vařené hnědé rýže obsahuje 3,5 gramů vlákniny a poskytuje asi 88 % DDD manganu. Ten pomáhá enzymům rozkládat sacharidy a bílkoviny a vytvářet tak energii.
   

Vejce, ryby a čokoláda
 

 • Vejce jsou nabitá bílkovinami, které vám mohou poskytnout stálý a trvalý zdroj energie, protože nezpůsobují při trávení zvyšování krevního cukru a inzulínu. Kromě toho obsahují leucin, aminokyselinu, která pomáhá buňkám přijímat více cukru v krvi, stimuluje v nich výrobu energie a přitom také zvyšuje rozklad tuku.

 • Mastné ryby, jako je losos a tuňák, jsou dobrým zdrojem bílkovin, mastných kyselin a vitaminu B, což z nich činí nutričně bohaté potraviny. Jedna porce lososa nebo tuňáka vám spolehlivě poskytne DDD omega 3 mastných kyselin a vitaminu B12.

 • Hořká čokoláda má vyšší obsah kakaa než běžné mléčné čokolády. Bylo prokázáno, že antioxidanty v kakaovém oleji mají významný přínos pro zdraví, a to zejména díky zvýšení průtoku krve v celém těle. Tento účinek napomáhá dodávání kyslíku do mozku a svalů, což zlepšuje jejich funkci. Zvýšení krevního proudu může také pomoci snížit duševní únavu a zlepšit náladu.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment