Znáte glukomannan? Zařaďte ho do svého jídelníčku a hubnutí vám půjde lépe

23.02.2018 | 32230x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Hubnutí, Strava, Čtení na víkend

Výrobci zázračných přípravků na hubnutí se předhání, kdo trhne rekordní prodejnost. Kromě vydařené marketingové kampaně sází mimo jiné také na složení svých produktů, což se v dnešní době, kdy je zákazník vybíravý a jde po kvalitě, opravdu vyplatí. Ten, kdo sáhne po glukomannanu, má z poloviny vyhráno. Glukomannan neboli konjak je totiž jedinou přírodní látkou, jejíž pozitivní účinky na hubnutí posvětila i Evropská unie.

NUTRIADAPT Znáte glukomannan? Zařaďte ho do svého jídelníčku a hubnutí vám půjde lépe

Glukomannan, konjak nebo ďáblův jazyk. To jsou termíny, které jsou spojovány s rostlinou, jejíž přesný název je Amorphophallus konjac. Tato rostlina pocházející z tropické a subtropické východní Asie má jednu obrovskou výhodu, její hlíza totiž obsahuje zázračný glukomannan. A označení “zázračný” není v případě využití této látky při redukci váhy vůbec nadnesené.

Jak správně uvádí PharmDr. Tomáš Andrt ve svém článku na webu celostnimedicina.cz, tento rostlinný polysacharid má tak pevnou glykosidickou vazbu, že ji náš trávicí systém nedokáže rozštěpit. A v tom je ten zakopaný pes - glukomannan proto projde trávicím traktem více méně nezměněný, přičemž nám ale dodá potřebnou energii. Dá se tedy říci, že je vlastně nestravitelný. Další důležitou vlastností glukomannanu je také jeho schopnost absorpce vody. Jako viskózní gel, na který se glukomannan přemění v trávicím traktu, dokáže absorbovat vodu v padesáti až stonásobku vlastní hmotnosti.

Žaludek se tak díky glukomannanu zaplní a tím dochází k potlačení pocitu hladu, který způsobuje hormon zvaný ghrelin. To mohou při váhové redukci ocenit zejména velcí jedlíci, kteří bojují s neustálou potřebou jíst a zvětšený objem žaludku dostatečně zaplnit.

EFSA hovoří jasně: Užívání glukomannanu skutečně pomáhá
 

Jak už jsme naznačili v úvodu, glukomannan byl díky svým vlastnostem uznán účinnou látkou přispívající ke snížení hmotnosti. Odbornou institucí, která tak učinila, je EFSA - Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Ta ve zprávě z roku 2009 mluví také o jeho pozitivním účinku na udržení normální koncentrace cholesterolu v krvi. Zpráva se opírá hned o osm odborných studií, které jsou zde podrobně rozebrány.

Zdravotní tvrzení, které bylo glukomannanu přiděleno, zní přesně takto: “Glukomannan (konjakový mannan) v rámci nízkoenergetické diety přispívá ke snížení hmotnosti”. Společně s dalšími tvrzeními vztahujícími se k potravinám je součástí oficiálního dokumentu JAK A PROČ VÝŽIVA OVLIVŇUJE ZDRAVÍ / Zdravotní tvrzení na potravinách, který v roce 2013 vydala Potravinářská komora České republiky. Ta správně upozorňuje také na fakt, že v souvislosti s efektivitou glukomannanu je potřeba dodržet dávku 3 gramů denně ve 3 dávkách po 1 gramu. A toto není jediné důležité opatření.
 

Na co nezapomínat při užívání glukomannanu:
 

  • Je potřeba jej důkladně zapít. Uvádí se 1–2 sklenice vody.
  • Nesmí se užívat současně s léky, protože může zpomalit jejich vstřebávání. Pokud lékař nic nenamítá, je možné přírodní přípravky s glukomannanem užívat nejdříve hodinu po užití léku.
  • I během užívání přípravku je nutno dodržovat nízkoenergetickou dietu a pohybový režim přiměřený zdravotnímu stavu a věku osoby, která hubne.
  • ​Přípravky s glukomannanem nejsou vhodné pro děti do 3 let, pro těhotné a kojící ženy. 
  • Případné zažívací obtíže při užívání glukomannanu doporučujeme řešit s ošetřujícím lékařem.

 

Pomáhá nejen při hubnutí
 

Kromě pozitivních účinků na hubnutí představuje glukomannan i další přínos pro lidské zdraví. Kvalitně a přehledně je toto téma zpracované na stránkách známého amerického lékaře Joshe Axe, který považuje zdravé potraviny za jediné skutečné léky.

  • Je přírodním prebiotikem. Prášek z konjakové hlízy je prebiotikum, které živí přátelské bakterie ve střevě. Studie zveřejněná v roce 2008 prokázala, že doplnění glukomananu zvyšuje koncentraci probiotik ve stolici obecně, stejně jako specifická probiotika jako jsou bifidobakterie a laktobacily.
  • Ulevuje od zácpy. V souvislosti s prebiotickými účinky glukomannan přispívá k podpoře zdravých střevních pohybů.
  • Snižuje hladinu cholesterolu. Na základě systémové analýzy několika odborných studií bylo zjištěno že použití glukomannanu má příznivý vliv na celkový cholesterol, LDL cholesterol, triglyceridy , stejně jako tělesnou hmotnost a hladinu glukózy v krvi nalačno. Nicméně, to neovlivnilo HDL cholesterol nebo krevní tlak.
  • Pomáhá diabetikům. Existuje více než 20 vědeckých studií týkajících se glukomannanu a diabetu. Jedním ze způsobů, jak může diabetikům pomoci, je to, že zpomaluje proces přirozeného vyprazdňování žaludku, což vede k postupnější absorpci cukru a snížení hladiny cukru v krvi po jídle.

 

Jako doplněk stravy i jako funkční potravina
 

V Asii, odkud pochází, se z glukomannanu vyrábí sušenky nebo nudle. Na českém trhu jej můžete pořídit hned v několika variantách. Prodává se např. ve formě prášku či kapslí (zde je často doplňován dalšími přísadami jako je např. opuncie, spirulina nebo lněná vláknina).

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment