Aktuální prohlášení k fungování naší společnosti naleznete zde.

SMOOTHIE – SKVĚLÁ ALTERNATIVA PRO SPORTOVCE

19.02.2014 | 14175x Shlédnutí | Vít Schlesinger | Strava

Smoothie, běžně pyré, je míchaný nápoj s hustou konzistencí, který vzniká smícháním a rozmixováním různých druhů ovoce či zeleniny se zeleninovou šťávou či jinou tekutinou jako ovocný džus, mléko nebo dokonce jogurt. V současné době jsou smoothies hojně využívány vrvholovými spotovci včetně běžeckých hvězd v čele s např. hvězdou ultramaratonu Scottem Jurkem.

Smoothie má 3 hlavní složky.

Tradičně většina smoothies se skládá ze tří částí: nějaký druh tekutiny (často nazývanou jako hlavní složka), sortiment ovoce a/nebo zeleniny a ledu. Pokud se používá při přípravě smoothie mražené ovoce nebo zelenina, není ledu zapotřebí.

Další možné ingredience a hustota smoothie

„Hustota“ smoothie je obvykle stanovena poměrem tekutiny a pevné látky, a tak logicky vyplývá, že hustotu našeho smoothie ovlivníme např. přidáním ingrediencí jako ovoce nebo zeleniny. Někdo si do svého smoothie přidává aromatizovaný prášek, který logicky také zvyšuje hustotu nápoje. Příkladem toho je proteinový práškový nápoj nebo ochucené vitaminové doplňky. 

Rozdíl mezi smoothie a koktejlem

Některé recepty na smoothie obsahují zmrzlinu či velké množství přidaného cukru ve formě medu, čokoládových sirupů, nebo jiných přísad. Přidáním zmrzliny a zejména velkého množství zpracovaného cukru sedí spíše koktejlům, než smoothies. Pravé tradiční smoothies nejsou obohaceny o mléčné výrobky a cukry, a skládají se pouze z přírodních surovin.

Smoothie vs. džus

Smoothie je tradičně vyroben z „mixovaných“ nebo „zkombinovaných“ celých plodů ovoce a zeleniny, a proto se předpokládá, že příprava vyžaduje použití mixéru. Džusy jsou vyráběny extrakcí pouze tekutiny z ovoce nebo zeleniny. Na druhé straně smoothie obvykle obsahuje celé kusy ovoce nebo zeleniny, což poskytuje další zdravotní výhody, které dodávají slupky a semena, ty nejsou součástí džusů. Čerstvé smoothie, na rozdíl od toho prodávaného na pultech supermarketů, neprochází procesem prodloužení trvanlivosti a tím pádem má vyšší nutriční hodnoty bez obsahu různých konzervantů a stabilizátorů. Je ideální alternativou pro sportovce např. před tréninkem či jako ranní, dobře vstřebatelná snídaně plná minerálů, vitamínů a stopových prvků.

Typy a druhy smoothie

Lidé dělali smoothies téměř 100 let, a za tu dobu proces hledání nových surovin vedl k vývoji různých typů nebo kategorií smoothies, které lze zhruba rozdělit do následujících:

  1. Ovocné smoothie: smoothie vyrobené z ovoce, je typické pro jeho sladkou chuť
  2. Zelené smoothie: smoothies obvykle tmavě zelené barvy, v důsledku použitím tmavých zelených rostlin jako je např. špenát či brokolice.
  3. Zdravé Smoothie: smoothie, jehož cílem je optimalizovat a vyvážit množství obsahu živin, s cílem nahradit doplňky stravy a poskytovat každodenní doporučenou dávku vitamínů a makro živin v přírodní formě.
  4. Smoothies určené k hubnutí: toto smoothie prakticky vylučuje jakýkoliv cukr (s cílem minimalizovat celkovou glykemickou zátěž smoothie) a často obsahuje zdravé tuky, jako je lněného semínko nebo kousky mandlí. To má další výhody a to ty, že nás to zasytí na delší dobu. Stimulanty jako je kofein nebo zelený čaj či káva, může být také přidána do smoothies, čímž se podpoří účinnost a rychlost hubnutí a to jak zrychlením metabolismu, tak snížením chuti k jídlu.
  5. Dezertní Smoothies: dezertní smoothie obvykle obsahuje přidaný cukr, sirup nebo tuk ve formě zmrzliny. V mnoha receptech můžeme najít název smoothie, ale o smoothie jako takové se nejedná, je to totiž typický koktejl.
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu, apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné on-line konzultace, kterou poskytujeme DOČASNĚ ZDARMA.

Zdravotní prohlídka

Spojíme se s vámi formou videohovoru nebo telefonicky (dle vašeho výběru). Během 45 minut konzultace s naším nutričním specialistou společně probereme váš dosavadní jídelníček, najdeme vaše největší stravovací chyby.

Konzultace

Doporučíme potraviny, kterým se vyhnout a naopak potraviny, které vám v hubnutí pomohou. Následně doporučíme nejvhodnější kroky, jak zhubnout.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment