Dá se osteoporóze předcházet tím, co jíme?

22.06.2015 | 8530x Shlédnutí | Nemoci

Řídnutí kostí, které postupně přichází s věkem, možná nezní jako moc velký zdravotní strašák. Ale stačí říct, že ač osteoporóza nebolí, jejím hodně bolavým důsledkem je například obávaná zlomenina krčku stehenní kosti, zlomeniny obratlů nebo borcení páteře, které může způsobovat problémy s dýcháním.

NUTRIADAPT Dá se osteoporóze předcházet tím, co jíme? KOSTLIVECJakmile se začnete zajímat o to, jaké komplikace s sebou může přinášet řídnutí kostí neboli osteoporóza, je jasné, že ze všeho nejdůležitější bude prevence. Sem kromě udržování váhy v rozumných mezích a dostatku pohybu patří i volba toho, co jíme.

Bohužel, snažit se osteoporózu, které se někdy říká také tichý zloděj kostí – dokud nepřijdou komplikace, nijak totiž nebolí –, zahnat na ústup někdy po padesátce už nemá moc smysl. Začít s úpravou jídelníčku však musíme mnohem dřív. Mezi preventivní kroky, které mají naopak smysl vždycky, patří omezení kouření a konzumace alkoholu, oboje totiž ještě zvyšuje vylučování vápníku z těla.

Kdy je jídlo plné vápníku nejdůležitější

Kostra člověka se buduje a zpevňuje zhruba do pětadvaceti let, pak se nějakých deset let drží v plné síle a po pětatřicítce už pro změnu začne kostní hmoty zase ubývat. Jak na tom přesně jste, si můžete nechat zjistit pomocí vyšetření zvaného denzitometrie, které nabízejí například některá pracoviště rentgenové a sono diagnostiky. Můžete si ho například nechat předepsat svým praktikem, pokud se u vás v rodině vyskytla zlomenina stehenního krčku a podobně.

Je zřejmé, že dostatečný příjem vápníku je nejdůležitější v dětství, později hraje jeho přiměřený příjem roli zejména proto, aby kostní hmota neslábla předčasně. Tady je férové přiznat, že ani odborníci se zcela neshodnou na tom, kolik vápníku a v jaké podobě by měli dospívající a dospělí lidé přijímat. Na jedné straně stojí příznivci celoživotní konzumace poměrně vysokého množství mléčných výrobků jako ideálního zdroje vápníku, na straně druhé ti, zejména zastánci alternativní medicíny, tvrdí, že dospělí lidé se bez mléka a výrobků z něj víceméně úplně obejdou. Pokud váháte, ke kterému názoru se přiklonit, poraďte se s lékařem, kterému důvěřujete. Mléko navíc není jediným zdrojem vápníků, mezi ty další patří například ořechy, zejména mandle, luštěniny, bílé fazole, sardinky, listová zelenina, sezamová semínka a mořské řasy. Je dobré mít na paměti také to, že schopnost využití vápníku v organismu se mění s věkem. Zatímco v dětství organismus využije zhruba polovinu přijatého vápníku, v dospělosti sotva čtvrtinu.

Ideál? Více než 1000 miligramů vápníku denně

Pokud chcete dát na odborná doporučení, ta se většinou shodnou na tom, že i dospělí lidé by měli přijmat nejméně 1000 až 1500 miligramů vápníku denně, což odpovídá dvěma až třem sklenkám mléka. Myslet na kvalitní výživu by měly především ženy středního věku, které jsou osteoporózou ohrožené nejvíc. Mužům hrozí podstatně méně – mimo jiné proto, že jejich kostra je robustnější, navíc o vápník nepřicházejí během těhotenství nebo kojení.

Když se zaměříte na dostatečný příjem vápníku, zvýšíte zároveň šanci, že zhubnete. Renomovaný lékařský časopis Lancet před časem přinesl zprávu, podle níž zvýšení denní dávky kalcia ze 400 na 1000 miligramů zhubli sledovaní lidé bez dalších větších úprav jídelníčku téměř pět kilo za rok.

Záleží také na tom, co jíte kromě zdrojů vápníku. Vadí totiž nejen pití a kouření, ale také dopřávání si přemíry bílkovin. To totiž, spolu s nadměrným pitím kávy a přílišným solením, rovněž vede k nadměrnému vylučování vápníku z těla. Naopak je třeba dbát na to, abyste měli dostatečný příjem vitaminu D, který se také podílí na zvyšování pevnosti kostí.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment