Může vám pomoct bezlepková dieta?

28.05.2015 | 12224x Shlédnutí | Strava

Vyřazení lepku neboli glutenu z jídelníčku je velkým hitem poslední doby. Vynechávají ho jak ti, kdo chtějí něco shodit, tak i lidé, kteří doufají, že se díky tomu zbaví všelijakých vleklých zdravotních potíží. Co na to odborníci?

NUTRIADAPT Může vám pomoct bezlepková dieta? GLUTTEN FREELinda je pětatřicetiletá matka dvou dětí, která se několik let potýkala s různými zažívacími potížemi. Trápily ji střídavě průjmy a zácpy – když vyšetření neukázala žádnou organickou příčinu, dospěla její lékařka k závěru, že za vše může psychika, a doporučila Lindě užívání antidepresiv. „Moc se mi do toho nechtělo, ale nechala jsem se přesvědčit, že je mám brát po dobu tří měsíců, a pak prý uvidíme. Bohužel, nezměnilo se nic,“ líčí žena s tím, že naštěstí už během užívání léků narazila na doporučení, aby zkusila ze stravy vynechat lepek.

I když není celiak, bezlepková dieta jí prospěla

S úpravou jídelníčku začala před rokem a nemůže si to vynachválit. Nejenže zmizely její vleklé trávicí potíže a pocit věčně nafouklého břicha. „Navíc jsem během roku shodila asi deset kilo, což byl hodně příjemný bonus navíc,“ dodává Linda. Snaží se bez lepku obejít i nadále, i když každou trošku neřeší – může si to dovolit, protože ji netrápí celiakie, tedy medicínsky doložená nesnášenlivost lepku. Takto nemocní lidé trpí chronickým zánětlivým onemocněním tenkého střeva a i malé množství lepku ve stravě jim působí zažívací potíže spojené s únavou či náladovostí. Musí proto držet bezlepkovou dietu.

Teď se k ní však přiklání čím dál víc lidí, kterým to přitom lékař nenařídil ani nedoporučil. Její zastánci mimo jiné tvrdí, že se díky ní dá zhubnout až dvacet kilo za rok a že zároveň pomáhá zmírnit, či dokonce zcela odstranit všelijaké zdravotní trable, s nimiž si ošetřující lékaři nevědí rady. Nejde jen o pochroumané zažívání, ale třeba i o kožní problémy nebo pocity vyčerpání.

NUTRIADAPT Může vám pomoct bezlepková dieta? BEZ PŠENICE 30MINUTOVÁ KUCHAŘKAAni lékaři nejsou jednotní

Zastáncem toho, aby se lidé vyhýbali pšenici v jakékoliv její formě, je americký lékař William Davis, autor knihy Život bez pšenice. Lepek neboli gluten je směs bílkovin obsažených v obilovinách, jako je pšenice, žito, oves a ječmen. Oves lze však také zakoupit bezlepkový. Běžné ovesné vločky však lepek obsahují, protože jsou jím kontaminované při zpracování. Autor doporučuje, aby lidé vynechávali všechny pokrmy z nich vyrobené, tedy většinu pečiva, ale i těstoviny nebo sladkosti. Tvrdí, že konzumace pšenice a dalších obilovin s lepkem způsobuje v těle trvalé záněty a že je vše o to horší, protože se dnes používají především nově vyšlechtěné druhy obilovin, které sice dávají větší výnosy, ale na druhou stranu mají negativnější vliv na lidské zdraví. Kniha nabízí nejen množství jednoduchých a chutných bezlepkových receptů, ale poskytuje také důkladný návod, jak pšenici a další obiloviny odstranit z vaší spíže i života jednou pro vždy.

Odborníci na výživu i nemoci trávicí soustavy rozhodně nejsou zajedno, pokud jde o škodlivost lepku – mnozí z nich taková doporučení odsuzují jako zbytečná a přehnaná s tím, že je naopak zapotřebí do stravy zařazovat kvalitní pečivo coby zdroj sacharidů. A že pokud je to možné, mají dávat přednost pečivu celozrnnému.

Zároveň je však pravda, že právě takové pečivo je hůře stravitelné a někteří lidé si po něm stěžují na nadýmání, děti do deseti let by ho kvůli horší stravitelnosti neměly dostávat vůbec. To, že vynechání lepku může zlepšit zažívání také u lidí, kteří nemají prokázanou celiakii, ale stěžují si na nespecifické zažívací potíže po jídle, potvrzuje i odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Domnívá se, že se to týká i dětí.

Nejde však podle něj o vhodnou cestu k hubnutí, mimo jiné proto, že hrozí, že strava bude jednotvárná. Strava bez pečiva, a tím pádem bez sacharidů navíc může rovněž způsobovat potíže, například se soustředěním a také s výkyvy nálad.

U průmyslově vyráběných potravin se lepek objevuje i tam, kde bychom ho nečekali – například v jogurtech, ale také třeba v uzeninách. Pokud jde o druh obilovin obsahujících lepek, většině lidí nejvíc vadí pšenice, nejméně naopak oves. V něm obsažené bílkoviny se odborně jmenují jinak, ale pro zjednodušení se většinou i v tomto případě mluví o lepku. Z hlediska obsahu lepku je přitom úplně jedno, zda jde o mouku bílou nebo celozrnnou, případně zda jde o biomouku a bio výrobky z ní.

Část lékařů nicméně tvrdí, že vynechávání lepku u lidí, kteří nemají celiakii, nemá odborné opodstatnění. A to navzdory tomu, že zkušenosti lidí, kteří takovou dietu vyzkoušeli, hovoří jinak.

Částečně je to možná proto, že jakmile přejdeme na bezlepkovou stravu, automaticky vynecháme nejen klasické pečivo z pekáren či supermarketů, ale také běžné cukrovinky typu sušenek a čokoládových tyčinek, ve kterých se lepek nachází. Zapovězená je klasická pizza a těstoviny. No uznejte, že už jen tato změna vám pomůže shodit nějaké to kilo a snížit únavu, která se dostavuje po sacharidových jídlech.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment