Nehrozí vám trombofilie?

13.08.2013

 
Nechte se otestovat na některé z poraden NUTRIADAPT.

Obáváte se trombózy, infarktu, mrtvice nebo jiné cévní komplikace? Vyskytlo se toto závažné onemocnění ve Vaší rodině? Nyní si můžete nechat udělat jednoduchý genetický test, podle kterého lze zjistit přítomnost tzv. vrozené trombofilní mutace. K rizikovým skupinám patří zejména obézní lidé, kuřáci, těhotné ženy a ženy používající antikoncepci.

NUTRIADAPT,

síť poradenských center pro trvalé zhubnutí a zdravý životní styl, nabízí od 13. srpna 2013 novou službu, genetické testování, na základě kterého je možné rychle zjistit, zda člověk nezdědil zvýšenou náchylnost ke vzniku krevních sraženin.
Protože jednou z nejrizikovějších skupin jsou lidé s obezitou či nadváhou, začala genetické testy na zjištění rizika trombofilie nabízet síť nutričních poraden pro trvalé zhubnutí NUTRIADAPT. „Stovky našich klientů, kteří u nás řeší obezitu či nadváhu se trombofilie obávají. Potvrdili to našim výživovým specialistům. Proto jsme se dohodli s předním českým genetickým centrem, že pro naše poradny budou provádět genetické testy." říká k novince NUTRIADAPT  Josef Hůla.

Pokud má někdo obavy z trombofilie, a chce se nechat vyšetřit odborníkem, musí spoléhat na obvodního lékaře, že pacienta vyhodnotí jako rizikového a pošle ho k danému specialistovi. Klient může na vyšetření čekat až několik týdnů či dokonce měsíců, protože termíny u specialistů jsou velmi žádané, což může být pro klienta s trombofilní mutací genů velmi rizikové. NUTRIADAPT nabízí zjištění, zda člověk není k trombofilii náchylný zhruba do měsíce bez prostředníka. 

Co může způsobit trombus?

Někdy se stane, že se trombus (krevní sraženina) nebo jeho část odlomí a putuje cévním systémem až do míst, kde ucpe důležitou cévu a způsobí tak závažnou poruchu prokrvení v této oblasti. Tyto tromby mohou putovat do srdce, způsobit infarkt, v mozku mozkovou příhodu, v plicích plicní embolii atd. Nejčastější formou tromboembolické nemoci je pak tzv. hluboká žilní trombóza, kdy se tromby tvoří v hlubokých žilách dolních končetin, znemožňují krevní oběh a způsobují bolesti a snížení funkce dolních končetin.

Trombofilie může být dědičná, získaná, anebo vzniká kombinací dědičných a nedědičných příčin. Vyšetření vrozeného trombofilního stavu provádí genetické laboratoře z DNA, jejíž vzorek se získává stěrem slin v ústní dutině. „Naše laboratoř pak testuje tzv. trombofilní mutace genů, které ukazují na zvýšené riziko trombofilie. Nejčastější je Leidenská mutace, jejímž nosičem je až pět procent české populace." vysvětluje MUDr. Petr Lošan, ředitel Genetiky Plzeň, která pro pobočkovou síť NUTRIADAPT testy provádí.

Nedědičné trombofilní stavy

Mezi situace, kdy se zvyšuje riziko vzniku trombu patří:

  • dlouhodobé znehybnění, tj. upoutání na lůžko nebo fixace končetiny v sádrovém obvazu, dlouhé cestování spojené s dlouhým sezením
  • užívání antikoncepce (společně s Leidenskou mutací zvyšuje riziko vzniku trombu 30x)
  • užívání hormonální substituční terapie v přechodu
  • těhotenství, šestinedělí
  • obezita, kouření, křečové žíly
  • onkologická onemocnění, chronická střevní onemocnění, autoimunitní onemocnění, sepse
  • kombinace jakýchkoliv výše uvedených faktorů

NUTRIADAPT Nehrozí vám trombofilie? KREVNÍ SRAŽENINA

Genetický test pro klidnější duši

V poradních NUTRIADAPT si genetický test mohou pořídit nejen lidé s nadváhou, ale kdokoliv, kdo má podezření na možný výskyt tohoto závažného onemocnění. „Test DNA doporučujeme zejména těhotným ženám, ale i ženám používajícím antikoncepci či hormonální substituční terapii v přechodu. U nich je prokázáno zvýšené riziko trombofilie." říká MUDr. Ondřej Nývlt.

Odběr vzorku je rychlý, trvá asi dvě minuty a také naprosto bezbolestný, provádí se stěrem slin z dutiny ústní. Specialisté NUTRIADAPT na všech pobočkách jsou pro odběr DNA vzorku řádně vyškoleni. Výsledky získaného vzorku budou k dispozici v průběhu dvou až tří týdnů.

„V případě, že genetický test prokáže vrozenou trombofilii či zvýšené riziko trombofilie, bude klientovi doporučena návštěva odborného lékaře hematologa. Naši specialisté pak mohou nabídnout speciální jídelníček, díky kterému je možné také riziko trombofilie snížit," dodává MUDr. Ondřej Nývlt.

Test není jen pro klienty NUTRIADAPT

Genetický test si může na některé z poraden NUTRIADAPT nechat provést kdokoli, není určen jen pro klienty NUTRIADAPT. Běžná cena genetického testu je 2000 korun.

„Genetika Plzeň nám nabídla velmi výhodnou cenu genetických testů, které jsou poměrně nákladné. Společně chceme lidem nabídnout rychlou možnost vyhnout se závažným zdravotním komplikacím. A protože máme poradny po celé České republice, věříme, že můžeme pomoci tisícům lidí, pro které by bylo jinak složité tento test běžně získat." říká Marta Nosková z NUTRIADAPT, která s nápadem DNA testování přišla.

Další články

Zdraví
Nemoci
Ženy trpí mnohem častěji než muži chudokrevností. Co s tím?

Jak si vlastně představujete člověka, který trpí chudokrevností? Nejspíše jako bledou bytost, která se snadno vyčerpá. V…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Hubnutí
Strava
Nemoci
Kokosový olej: jed i všelék

Kokosový olej je možné běžně využívat. Je třeba ale stále myslet na pestrost stravování a tak ho nelze doporučit jako jediný…

Vaše proměny

Helena Vyvlečková

Nejhorší bylo, že jsem si pomalu přestala důvěřovat

Jaroslav Koťátko

Mojí motivací byla změna stravovacích návyků

Miluše Doležalová

Změna nastala při nástupu do penze, nabrala jsem během 5 let 20 kg