Prázdniny a dovolené jsou na spadnutí. Jíst zdravě se vám vyplatí i v létě

21.06.2018 | 12242x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Čtení na víkend

Přestože se letos prudce oteplilo zhruba v půlce dubna, oficiálně začalo léto až včera. A od prvního letního dne už chybí jenom kousek do startu tolik očekávaných prázdnin a zasloužených dovolených. Právě léto ale může být kritické, co se týče zdravého stravování. Máme pro vás několik praktických rad, na co si dát v cizině pozor, s čím to nepřehánět a čemu se raději vyhnout.

NUTRIADAPT: Prázdniny a dovolené jsou na spadnutí. Jíst zdravě se vám vyplatí i v létě

Jak je známo, jídlo je, kromě gastronomického zážitku, hlavně zdrojem energie. A na to byste neměli zapomínat ani, když si v zemi, kde trávíte dovolenou, dopřáváte místní pokrmy, lahůdky nebo dezerty. Stejné je to samozřejmě v případě nápojů, a to zejména těch alkoholických.


Turecká baklava, řecká chalva nebo španělská sangria


Energie je zkrátka všude. A když chcete hubnout a redukovat nadbytečné kilogramy, měli byste na to myslet ještě více. Jedete obdivovat krásy Turecka? Tak to si určitě neodpustíte jejich národní poklad baklava. Kromě toho, že je to téměř povinnost každého turisty, který tuhle orientální zemi navštíví, byste ale měli mít na paměti, že tato “královna všech sladkostí”, jak ji nazývají Lidovky.cz, je v podstatě pouze tuk a cukr.

Takže ano, s radostí si ji dopřejte, ale myslete na to, že jedna by vám mohla stačit. A v případě, že se právě snažíte hubnout, raději si tuhle laskominu odpusťte. To samé platí i v případě řecké chalvy, která se vyrábí z pražených olejnatých jader a kanditové hmoty (cukerná hmota o nízkém obsahu vody používaná k výrobě tvrdých bonbónů), takže zase pořádná nálož cukru a tuku.

Milujete Španělsko? Pak se asi těšíte také na to, až si na pod slunečníkem na pláži dáte vychlazený koktejl se sangrií. Tady je potřeba uvědomit si, že i přesto, že je sklenice plná ledu (a tedy neškodné čisté vody), tenhle tradiční španělský nápoj obsahuje velké množství cukru. Kromě toho samozřejmě také alkohol a ten hubnutí rozhodně nepomáhá.


Zmrzlina k létu prostě patří, ale…


Prázdniny bez zmrzliny, to je jako podobný nesmysl jako léto bez koupání. Zmrzlina k létu prostě patří, to je jasné. Ale pokud se po tomto létě nechcete po stoupnutí na váhu rozčílit, i tohle ledové osvěžení zkuste omezit.

I svým dětem kupujte zmrzlinu jen jednou za čas. Ono jim to bude stačit a radost jim dopřejete. Pokud jim chcete dopřát i zdraví bez nálože cukru, udělejte jim zmrzlinu sami. Inspirovat se můžete třeba jedním z našich receptů.


Exotika je krásná. Ale hygiena tu zrovna moc nefrčí


Je vám Evropa malá a chcete na své dovolené objevovat země vzdálenější? Letíte do Indie, na Bali nebo třeba na Srí Lanku? Pak si kromě všeobecné pohody, která tu panuje, hlídejte, abyste v rámci možnosti dbali na hygienu.

V zemích, kde se válejí odpadky v ulicích, kálí do nich dobytek, se určitě vyvarujte pití vody z kohoutku a připlaťte si za vodu balenou. Nedoporučujeme vám ani kupovat si jídlo na ulici a raději si zajít na dražší (ale asi hygienicky stravitelnější) jídlo do restaurace. Kupujte spíše čerstvé potraviny a i ty omývejte kupovanou vodou z láhve. Nic nezkazíte ani tím, když si do kufru pro jistotu přibalíte také léky na průjem.


Milujete hory? Pak si na výšlap připravte vydatnou svačinu, nezapomeňte ani na vodu


Není povinnost baštit v Tatrách tatranky. Místo sušenek plných průmyslově zpracovaných sacharidů si do batohu přibalte raději hořkou čokoládu (pokud nehrozí, že se vám horkem rozteče), ořechy, do krabičky ovoce a zeleninu a k chuti a doplnění energie vám může přijít také sušené maso.

Co není z výživového hlediska na náročnou turistiku úplně vhodné, to jsou právě zmíněné sušenky, salámy nebo paštiky. Kromě toho zejména u paštik a měkkých salámů hrozí, že se na jejich chuti i kvalitě podepíší vysoká teplota. A nechcete si přece zkazit dojem ze zdolaného vrcholu tím, že večer prosedíte na WC nebo proležíte v křečích v posteli.


Jak si doplnit energii po náročné túře? 
 

nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt Weight Management Clinic

Speciálně u náročnější horské turistiky je důležité, abyste si vydanou energii poté následně zase doplnili. Jak, to vám poradí naše odbornice na výživu Ing. Monika Bartolomějová.

“To, že vyjdete Sněžku, ještě neznamená, že se můžete večer odměnit smaženým sýrem s hranolkami a jako dezert si dát zmrzlinu. Naopak, v případě, že chcete nějaký ten kilogram shodit, nemusíte nijak významně navyšovat přijatou energii.

Soustřeďte se na zdravá jídla. Přes den na túře věnujte pozornost především pitnému režimu, na oběd si dejte něco lehčího (např. polévku a zeleninový salát, grilovanou rybu s bramborami a zeleninou nebo krůtí maso na zelenině s rýží apod.). K večeři určitě nezapomeňte opět na zeleninu, k ní si můžete dát bez obav třeba steak s fazolkami nebo grilovanou zeleninu s masem, které máte rádi. Pokud máte chuť na něco sladkého, než po čokoládě nebo zmrzlině, sáhněte po ovoci, kterého je v letním období všude dost."

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment