Jste na jaře unavení? Energii vám může brát i to, co pijete a jíte

06.04.2018 | 17323x Shlédnutí | Andrea Vašáková | Zdraví, Strava, Čtení na víkend

Bolesti hlavy, malátnost a špatná koncentrace. To jsou typické projevy tzv. jarní únavy, kterou už někdy pocítil asi každý. Na tom, že nejste extra výkonní, se ale nemusí podepisovat jenom jaro. Velký vliv na vaši energii má i to, jak se stravujete.

NUTRIADAPT Jste na jaře unavení? Energii vám může brát i to, co pijete a jíte

Někdo je na jaře plný elánu a entusiasmu, jiný se potácí v zajetí každodenní únavy. I přesto, že netrpíte spánkovým deficitem, ani vás netrápí soukromé či pracovní problémy (a ty dovedou energii vysávat velice dobře), cítíte se, jako byste několik dní nespali, bolí vás záda a hlava a jakákoliv náročnější fyzická aktivita vám přijde absolutně nepřijatelná?

Ačkoliv energii získáváme převážně ze stravy, co se týče její ztráty, pes může být zakopán právě v tom, co konzumujeme a jaké nápoje pijeme.

Pojďme se proto detailněji zastavit u několika potravin, jídel a nápojů, které se mohou podílet na tom, že se občas cítíte jak zbití psi.
 

Bílý chléb, těstoviny a rýže
 

Je dobře známo, že obilná zrna, ze kterých jsou tyto suroviny vyráběny, jsou dobrým zdrojem energie. Nicméně pokud jde o energetické hladiny, zpracovaná obilná zrna (která se nacházejí právě v bílém chlebu, těstovinách a rýži) mohou způsobit více škody než užitku.

To je částečně proto, že vláknitá vnější vrstva zrn, známá jako otruby, je během zpracování odstraněna. Z tohoto důvodu mají zpracovaná zrna nižší obsah vlákniny a mají tendenci být trávena a absorbována rychleji než celá zrna.

Proto jídla nebo potraviny bohaté na zpracovaná obilná zrna zpravidla vytváří rychlý nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu, který ale následuje poměrně rychlým poklesem energie. Naproti tomu celá zrna pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a udržovat konstantní energii po celý den. Proto je doporučováno spíše celozrnné než bílé pečivo.

Na zpracovaných zrnech také chybí další důležitá část: klíčky. Ty obsahují mnoho důležitých živin, které mohou také hrát roli při udržování energetické úrovně. Jsou to např. vitaminy skupiny B, které vaše tělo může použít právě k výrobě energie.
 

Snídaňové cereálie, jogurty a další potraviny s přidaným cukrem
 

Značná část potravin obsahuje v dnešní době velké množství přidaných cukrů. A ty mohou při příliš častém konzumování mohou z vašich energetických hladin také do velké míry ubírat.

Ačkoli jsou např. snídaňové cereálie všeobecně považovány za zdravý a energetizující start do nového dne (a výrobci jsou bohužel tak i mediálně propagovány), opak je pravdou.

To proto, že většina cereálií má snížený obsah vlákniny a naopak vysoké množství přidaných cukrů. Ve skutečnosti zastupují přidané cukry až 50 % z celkového množství obsažených sacharidů. Tato kombinace vysokého obsahu cukru a nízkého obsahu vlákniny může zvýšit hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu, což vede k nárůstu energie, po němž ale velmi záhy nastává její kolaps.

Pokud chcete, aby vaše energetická hladina byla vysoká, měli byste hledat méně sladké alternativy. Ideálním doplňkem vlákniny jsou např. obyčejné ovesné vločky s ovocem.
 

Smažené pokrmy a jídla z fastfoodů


Ty mohou s vaší energií také pěkně zacvičit. To proto, že mají vysoký obsah tuku a nízký obsah vlákniny. A to jsou faktory, které mohou zpomalit vaše trávení.

Pomalejší trávení může snížit rychlost, s jakou do těla vstupují živiny, které energii zvyšují. To následně zpomaluje i zvýšení energie, kterou můžete po jídle obecně očekávat. A tak se vám lehce stane to, že se nadlábnete a nejraději byste si pak šli lehnout.

Kromě toho mají smažené potraviny a pokrmy z již zmíněných rychlých občerstvení velmi nízký obsah vitaminů, minerálních látek a dalších důležitých živin.
 

Energetické nápoje
 

Další omyl a úspěšný marketingový tah velkovýrobců. Reklama na energetický nápoj vám sice slíbí, že po jeho vypití budete nakopnutí jak králíček Duracell, ale už nedořekne zbytek.

Krátkodobé zvýšení energie vám díky obsaženému kofeinu a cukru energetický nápoj zajistí. Ale je dobré vědět také to, že pokud jde o cukr, mnoho energetických nápojů ho obsahuje až nesmyslně vysoké množství - někdy až 10 čajových lžiček (52 gramů) na 1 nápoj.

Jak již bylo zmíněno dříve, konzumace velkého množství přidaných cukrů může způsobit, že vaše energie rychle stoupne, pak ale prudce klesne. A to může způsobit, že se budete cítit ještě unavenější, než jste byli před vypitím nápoje.

Některé výzkumy také ukazují, že energetické nápoje mohou snížit dobu a kvalitu spánku. Zde do značné míry působí také kofein. Ten je na tom velmi podobně jako cukr - obrovské množství v 1 nápoji. Některé z nápojů obsahují až 200 miligramů kofeinu na 54 mililitrů nápoje. To je asi 4krát více, než je ve stejném množství kávy!

A tak obrovské množství kofeinu zkonzumované najednou vám může způsobit úzkost a bušení srdce. Je také dokázáno, že mladí lidé, u kterých vídáme energetické nápoje nejčastěji, mívají po jejich pravidelné konzumaci větší sklony k depresím a úzkostným stavům, někteří dokonce i k sebevraždám.
 

Alkohol
 

Hodně lidí říká, že malé množství alkoholu k večeři nebo před spaním jim pomáhá k tomu, aby se jim lépe usínalo. Ačkoliv to může znít pozitivně, zas až tak pozitivní to být nemusí. To proto, že alkohol může naopak kvalitu vašeho spánku a jeho trvání snížit.

Ačkoliv alkohol vám pomůže cítit se uvolněněji nebo usnout snadněji, v závislosti na množství, které vypijete, může vaši energii vyčerpat. A to tím, že se na druhý den probudíte s pocitem (byť po dlouhém spánku), že jste málo odpočinutí. Doporučuje se proto konzumovat alkohol v opravdu malém množství.

 

Zajímá vás, jaké potraviny a nápoje vám energii, kterou po dlouhé zimě všichni potřebujeme, naopak dodají? 

Najdete je v článku, který na našem blogu vyjde v úterý 10. dubna.

 
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment