Jste na jaře unavení? Energii vám může brát i to, co pijete a jíte

06.04.2018

 

Andrea Vašáková

Bolesti hlavy, malátnost a špatná koncentrace. To jsou typické projevy tzv. jarní únavy, kterou už někdy pocítil asi každý. Na tom, že nejste extra výkonní, se ale nemusí podepisovat jenom jaro. Velký vliv na vaši energii má i to, jak se stravujete.

NUTRIADAPT Jste na jaře unavení? Energii vám může brát i to, co pijete a jíte

Někdo je na jaře plný elánu a entusiasmu, jiný se potácí v zajetí každodenní únavy. I přesto, že netrpíte spánkovým deficitem, ani vás netrápí soukromé či pracovní problémy (a ty dovedou energii vysávat velice dobře), cítíte se, jako byste několik dní nespali, bolí vás záda a hlava a jakákoliv náročnější fyzická aktivita vám přijde absolutně nepřijatelná?

Ačkoliv energii získáváme převážně ze stravy, co se týče její ztráty, pes může být zakopán právě v tom, co konzumujeme a jaké nápoje pijeme.

Pojďme se proto detailněji zastavit u několika potravin, jídel a nápojů, které se mohou podílet na tom, že se občas cítíte jak zbití psi.
 

Bílý chléb, těstoviny a rýže
 

Je dobře známo, že obilná zrna, ze kterých jsou tyto suroviny vyráběny, jsou dobrým zdrojem energie. Nicméně pokud jde o energetické hladiny, zpracovaná obilná zrna (která se nacházejí právě v bílém chlebu, těstovinách a rýži) mohou způsobit více škody než užitku.

To je částečně proto, že vláknitá vnější vrstva zrn, známá jako otruby, je během zpracování odstraněna. Z tohoto důvodu mají zpracovaná zrna nižší obsah vlákniny a mají tendenci být trávena a absorbována rychleji než celá zrna.

Proto jídla nebo potraviny bohaté na zpracovaná obilná zrna zpravidla vytváří rychlý nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu, který ale následuje poměrně rychlým poklesem energie. Naproti tomu celá zrna pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a udržovat konstantní energii po celý den. Proto je doporučováno spíše celozrnné než bílé pečivo.

Na zpracovaných zrnech také chybí další důležitá část: klíčky. Ty obsahují mnoho důležitých živin, které mohou také hrát roli při udržování energetické úrovně. Jsou to např. vitaminy skupiny B, které vaše tělo může použít právě k výrobě energie.
 

Snídaňové cereálie, jogurty a další potraviny s přidaným cukrem
 

Značná část potravin obsahuje v dnešní době velké množství přidaných cukrů. A ty mohou při příliš častém konzumování mohou z vašich energetických hladin také do velké míry ubírat.

Ačkoli jsou např. snídaňové cereálie všeobecně považovány za zdravý a energetizující start do nového dne (a výrobci jsou bohužel tak i mediálně propagovány), opak je pravdou.

To proto, že většina cereálií má snížený obsah vlákniny a naopak vysoké množství přidaných cukrů. Ve skutečnosti zastupují přidané cukry až 50 % z celkového množství obsažených sacharidů. Tato kombinace vysokého obsahu cukru a nízkého obsahu vlákniny může zvýšit hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu, což vede k nárůstu energie, po němž ale velmi záhy nastává její kolaps.

Pokud chcete, aby vaše energetická hladina byla vysoká, měli byste hledat méně sladké alternativy. Ideálním doplňkem vlákniny jsou např. obyčejné ovesné vločky s ovocem.
 

Smažené pokrmy a jídla z fastfoodů


Ty mohou s vaší energií také pěkně zacvičit. To proto, že mají vysoký obsah tuku a nízký obsah vlákniny. A to jsou faktory, které mohou zpomalit vaše trávení.

Pomalejší trávení může snížit rychlost, s jakou do těla vstupují živiny, které energii zvyšují. To následně zpomaluje i zvýšení energie, kterou můžete po jídle obecně očekávat. A tak se vám lehce stane to, že se nadlábnete a nejraději byste si pak šli lehnout.

Kromě toho mají smažené potraviny a pokrmy z již zmíněných rychlých občerstvení velmi nízký obsah vitaminů, minerálních látek a dalších důležitých živin.
 

Energetické nápoje
 

Další omyl a úspěšný marketingový tah velkovýrobců. Reklama na energetický nápoj vám sice slíbí, že po jeho vypití budete nakopnutí jak králíček Duracell, ale už nedořekne zbytek.

Krátkodobé zvýšení energie vám díky obsaženému kofeinu a cukru energetický nápoj zajistí. Ale je dobré vědět také to, že pokud jde o cukr, mnoho energetických nápojů ho obsahuje až nesmyslně vysoké množství - někdy až 10 čajových lžiček (52 gramů) na 1 nápoj.

Jak již bylo zmíněno dříve, konzumace velkého množství přidaných cukrů může způsobit, že vaše energie rychle stoupne, pak ale prudce klesne. A to může způsobit, že se budete cítit ještě unavenější, než jste byli před vypitím nápoje.

Některé výzkumy také ukazují, že energetické nápoje mohou snížit dobu a kvalitu spánku. Zde do značné míry působí také kofein. Ten je na tom velmi podobně jako cukr - obrovské množství v 1 nápoji. Některé z nápojů obsahují až 200 miligramů kofeinu na 54 mililitrů nápoje. To je asi 4krát více, než je ve stejném množství kávy!

A tak obrovské množství kofeinu zkonzumované najednou vám může způsobit úzkost a bušení srdce. Je také dokázáno, že mladí lidé, u kterých vídáme energetické nápoje nejčastěji, mívají po jejich pravidelné konzumaci větší sklony k depresím a úzkostným stavům, někteří dokonce i k sebevraždám.
 

Alkohol
 

Hodně lidí říká, že malé množství alkoholu k večeři nebo před spaním jim pomáhá k tomu, aby se jim lépe usínalo. Ačkoliv to může znít pozitivně, zas až tak pozitivní to být nemusí. To proto, že alkohol může naopak kvalitu vašeho spánku a jeho trvání snížit.

Ačkoliv alkohol vám pomůže cítit se uvolněněji nebo usnout snadněji, v závislosti na množství, které vypijete, může vaši energii vyčerpat. A to tím, že se na druhý den probudíte s pocitem (byť po dlouhém spánku), že jste málo odpočinutí. Doporučuje se proto konzumovat alkohol v opravdu malém množství.

 

Zajímá vás, jaké potraviny a nápoje vám energii, kterou po dlouhé zimě všichni potřebujeme, naopak dodají? 

Najdete je v článku, který na našem blogu vyjde v úterý 10. dubna.

 

Další články

Zdraví
Strava
Děti
Čtení na víkend
Školní jídelny neplní požadavky. To, že se děti dojí přes den, je neomlouvá

Obědy ze školních jídelen děti ve vývinu nespasí. To, že kvalita vydávaných jídel neodpovídá výživovým požadavkům stanoveným…

akce
Jak vám test metabolismu pomůže ke štíhlé postavě??
Zdraví
Strava
Čtení na víkend
Prázdniny a dovolené jsou na spadnutí. Jíst zdravě se vám vyplatí i v létě

Přestože se letos prudce oteplilo zhruba v půlce dubna, oficiálně začalo léto až včera. A od prvního letního dne už chybí…

Vaše proměny

Lenka Ersepková

Jsem veselejší, vyrovnaná sama se sebou a spokojená žena

Jan Zunt

Zhubl jsem 25 kg a nevidím důvod se vracet k původní životosprávě

Lucie Absolonová

S tím, co jsem nabrala v těhotenství, jsem marně bojovala. Teď mám 20 kg dole a hubnu dál