5 MÝTŮ O HUBNUTÍ A CVIČENÍ

23.02.2024 | 319x Shlédnutí | Kateřina Štětková | Zdraví, Sport, Hubnutí, Strava, Nemoci

Každý z nás už určitě slyšel o nějakém magickém a stoprocentně zaručeném receptu, který napomůže ultrarychlému hubnutí. Jenomže většina těchto neuvěřitelných zlepšováků, jsou pouze mýty. Znáte následující pětici?

KONZUMACE JABLEČNÉHO OCTU PÁLÍ KALORIE MNOHEM VÍCE A RYCHLEJI

Jablečný ocet zažil na internetu před nedávnou dobou vlnu popularity jakožto zázračný produkt. Jedno z oblíbených tvrzení je, že konzumace tohoto octu v malých dávkách (jedna až dvě polévkové lžíce denně) zaručeně spaluje tuk. 

Realita je taková, že existuje jen málo přesvědčivých vědeckých důkazů o tom, že ocet spaluje tuk. To bychom ovšem mohli konstatovat u jakékoliv potraviny. Zkrátka chybí vědecké podloží pro tvrzení, že daná potravina spaluje tuk v těle. 

Jablečný ocet nám může napomoci s trávicími procesy, poněvadž podporuje normální kyselost trávicích šťáv, které zodpovídají za celý proces trávení.

Berte to spíše jako obecnou lekci: pokud zní něco příliš dobře, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak nebude.

POKUD PŘESKOČÍM NĚKTERÉ Z JÍDEL, BUDU HUBNOUT RYCHLEJI

Ve skutečnosti vynechávání jídel neznamená ztrátu váhy. Z odborných studií naopak vyplývá, že lidé, kteří vynechávají jídla a jedí méněkrát během dne, než by bylo pro jejich tělo vhodné, mohou mít tendenci k záchvatovitému přejídání. Vynechání jídla vás může činit hladovějšími a vést tak k přejídání při dalším jídle stejně jako k menší pozornosti k signálům sytosti. 
Klíčovou roli při hubnutí hraje kalorický deficit. To je stav, při němž je během dne kalorický výdej vyšší než příjem. 

Když jste v kalorickém deficitu, vaše tělo začne využívat existující zásoby energie, zejména tukové tkáně, aby kompenzovalo nedostatek kalorií. Přesně to vede k úbytku hmotnosti a snižování procenta tělesného tuku.

Je však důležité udržovat kalorický deficit v rozumných mezích a zajistit, aby byla strava vyvážená, obsahovala dostatek živin a byla přizpůsobena individuálním potřebám. Cílem kalorického deficitu rozhodně není hladovka. S tím, jak správně nastavit režim, vám nejlépe poradí výživový specialista. Bez patřičného vzdělání se o jeho nastavení nepokoušejte, riskujete případné zdravotní obtíže.

CVIČENÍ JE JEDINÝ ZPŮSOB, JAK ZHUBNOUT

Hubnutí není pouze o fyzické aktivitě a cvičení, ale zahrnuje také klíčové aspekty týkající se stravy, životního stylu a celkového přístupu k péči o vlastní tělo. 

Kvalitní a vyvážená strava, adekvátní spánek a řízení stresu hrají klíčovou roli při dosahování stanovených cílů. Správná strava je rozhodující pro úspěšné hubnutí, jelikož poskytuje tělu potřebné živiny, energii a podporuje celkové zdraví. 

Kvalitní stravovací návyky mohou ovlivnit metabolismus, regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat pocit hladu. Všechny tyto aspekty přispívají k efektivnímu řízení hmotnosti.

Cvičení má své podstatné místo, ale účinné hubnutí vyžaduje komplexní a vyvážený přístup k celkovému zdraví a pohybu.

CUKR ZPŮSOBUJE CUKROVKU

Cukr jako takový cukrovku nezpůsobuje, avšak přílišné množství konzumovaného cukru může vést k nárůstu hmotnosti. Přebytečná váha zvyšuje riziko vzniku metabolického syndromu a s ním i cukrovky 2. typu. Nejlepší cestou k snížení rizika výskytu diabetu je jíst pestrou a vyváženou stravu a udržovat si zdravou hmotnost. To znamená nejen omezovat množství konzumovaných cukrů, ale také sledovat příjem tuků.

Co se týče cukrovky 1. typu, tak neexistuje způsob, jak by cukr nebo cokoli ve vašem jídelníčku mohlo ovlivnit její vznik či zmírnit dopady. Příčina tohoto onemocnění má totiž genetickou povahu. Jde o to, že buňky produkující inzulín ve vašem těle jsou ničeny imunitním systémem.

ABY MĚLO CVIČENÍ VÝSLEDKY, MUSÍ BÝT BOLESTIVÉ

Cvičení bolestivé být nemusí a ve skutečnosti ani být nemá. Samozřejmě pokud po tréninku cítíte mírně zvýšené svalové napětí, je to dobře. V případě, že pociťujete při cvičení nebo po něm silnou bolest a následující dny se pomalu ani nemůžete zvednou z postele, není to dobře. Je to znamení, že pravděpodobně něco děláte špatně a ve výsledku si můžete přivodit více škody než užitku. Cvičení by mělo být vnímáno jako součást zdravého životního stylu, nikoliv jako nepříjemná a bolestivá povinnost. Pohyb má pozitivní vliv na duševní zdraví, a to by mělo být spojeno s pozitivními emocemi. Právě příjemné cvičení může pomoci snížit stres a zlepšit náladu. Proto je důležité volit takové cvičení, které vám přinese radost, uvolnění a dobrý pocit, že něco děláte pro své zdraví.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je řešením pro každého

Rychlost hubnutí si nastavujete sami

Potřebujete pár kilo do plavek, nebo 15 kilo dolů? Připravíme vám takový plán, který sedne do vašich představ.

Více
S pohybem i bez

Máte rádi sport? Nebo naopak jste v pohybu limitovaní? Máme řešení pro obě varianty.

Více
Fit a zdraví pro vnoučata

Senioři vyžadují diametrálně odlišný přístup k hubnutí než aktivní třicátník. Z našich zkušeností se velké většině klientů po úpravě váhy ulevilo od zdravotních obtíží a snížilo se množství potřebných léků.

Více
Hubnutí s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Hubnutí s civilizačními chorobami má svá velmi specifická pravidla. Nespoléhejte na babské rady a raději se svěřte do rukou odborníků.

Více
Připraveno pro reálný život

Nestíháte vařit, často se stravujete u fastfoodů, protože nestíháte? Naše řešení, počítá s různými životními situacemi, tak, aby bylo maximálně použitelné.

Více
Když jste tvarem hruška nebo jablko

Vyzkoušejte sílu modelace problematických partií (např. břicho, boky, stehna) a vyhlazení celulitidy.

Více
Logo

Proč NUTRIADAPT?

Zdravotní dokumentace

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak "RADOST ZE SEBE". A my vám s tím rádi pomůžeme.

Stetoskop

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.

Je to jednodušší,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluví termín nezávazné konzultace.

Zdravotní prohlídka

Dostavíte se na 45minutovou konzultaci, kde vám provedeme základní diagnostiku na přístroji certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Dozvíte se mimo jiné, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Konzultace

Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi. A to napořád.

Fill form

Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.
Chcete hubnout z pohodlí domova? I na toto máme řešení. Zeptejte se našich specialistů na možnost on-line služeb!

Garance

Až 1,5 kg / týden

Při dodržení výživových
zásad našich specialistů *
Objednejte se ještě dnes
na konzultaci s výživovým specialistou
a dostanete inspirativní
jídelníček chutných večeří zdarma.

Rezervační formulář

Ringsegment